reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt wmurował kamień węgielny pod fabrykę w Gdańsku

Dzisiaj, 8 grudnia odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Northvolt Systems Dwa – zakład, w którym produkowane będą nowoczesne zrównoważone systemy magazynowania energii.

Minęły trzy lata odkąd Northvolt, dostawca ogniw i systemów bateryjnych, ogłosił swoją pierwszą inwestycję na Pomorzu. W Gdańskim zakładzie zlokalizowanym w parku przemysłowym Panattoni od 2019 roku produkowane są moduły bateryjne wykorzystywane w przemyśle. Zatrudnienie w fabryce znalazło ponad 100 osób. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie europejskiego rynku na kompleksowe rozwiązania zasilania bateryjnego, firma stawia kolejny krok, inaugurując budowę nowoczesnej fabryki. Pierwszą łopatę wbili przedstawiciele szwedzkiej firmy: Peter Carlsson, CEO Northvolt, Emad Zand, prezes Northvolt Systems, oraz Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland, którym towarzyszył Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna oraz Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
Nowy zakład Northvolt powstanie na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, na zapleczu terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Northvolt zainwestuje w projekt 200 mln USD.
Fabryka o powierzchni użytkowej 50 000 m kw. zostanie oddana w dwóch etapach. Początkowa roczna moc produkcyjna będzie wynosiła 5 GWh, w ramach drugiego etapu projektu fabryka zwiększy wydajność do 12 GWh. Northvolt wyprodukuje w nowym gdańskim zakładzie moduły bateryjne umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Fabryka wesprze dostarczanie przez Northvolt systemów bateryjnych wykorzystywanych w przemyśle i w samochodach elektrycznych np. do produkcji elektrycznych pojazdach górniczych. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2022. Przedstawiciele Northvolt zauważają, że kluczowym argumentem, który zadecydował o wyborze Gdańska, było portowe położenie oraz rozbudowany ekosystem łańcucha dostaw. – Trójmiasto nas nie zawiodło, wręcz przeciwnie. Nowa lokalizacja Northvolt Systems okazała się być bardzo wygodna, zarówno pod względem dostaw materiałowych, jak i wysyłki gotowych produktów, które z Gdańska trafiają do naszych klientów w całej Europie. Prowadząc działalność w regionie, odkryliśmy, że Trójmiasto to nie tylko dogodna lokalizacja, ale także dojrzały rynek pracy oraz zaplecze akademickie, które zapewnia stały dostęp do wysokiej klasy pracowników i szerokie możliwości współpracy badawczej – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland. Budowie nowej fabryki Northvolt towarzyszyć będzie powstanie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego, które będzie współpracować z sektorem edukacyjnym i naukowym w zakresie projektów badawczo-rozwojowych, stażów, prac dyplomowych, programów studiów doktoranckich lub współtworzenia kursów edukacyjnych. W obu placówkach zatrudnienie znajdzie łącznie 500 osób. Nowe miejsca pracy w regionie będą przeznaczone w większości dla wykwalifikowanych specjalistów. Produkcja będzie zautomatyzowana. Northvolt zamierza kontynuować budowę niskoemisyjnej platformy produkcyjnej stworzonej w Szwecji. Nowa fabryka będzie zasilana energią odnawialną, w tym energią wytwarzaną na terenie zakładu. Źródło: Invest in Pomerania

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1