reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Politechnika Wrocławska dołącza do grona partnerów akademickich Łukasiewicza

Wspólne projekty będą w szczególności koncentrować się na rozwoju technologii i produktów bazujących na azotku galu do zastosowania w mikroelektronice.

Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Politechnika Wrocławska podpisały porozumienie, które ma być kolejnym etapem budowy ekosystemu badawczo-rozwojowego, na który składa się wiedza i kompetencje polskich naukowców z jednostek Łukasiewicza i prestiżowych ośrodków akademickich w Polsce – informują ośrodki w komunikacie. – (…) Liczymy, że sprawność w działaniu, dzielenie się wiedzą ekspercką, otwartość na wymianę doświadczeń i dążenie do wspólnego celu pozwolą nam wypracować konkretne rozwiązania technologiczne dla przedsiębiorców Dolnego Śląska. Mam też nadzieję, że uda nam się zachęcić kolejne firmy z tego regionu do robienia biznesu z nauką i unowocześniania polskiej gospodarki – podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. – Dzięki podpisaniu umowy mamy możliwość poszerzania obszarów badawczych wspólnie z naukowcami Sieci Badawczej Łukasiewicz. Liczę, że efektem wspólnych prac będą nie tylko publikacje, lecz także wdrożenia, że skorzystają na tym w równym stopniu uczeni i przedsiębiorcy – komentuje prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. Azotek galu na fali Przykładem rozwiązań, nad którymi wspólnie będą pracować naukowcy Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej, są technologie i produkty bazujące na azotku galu. Można je wykorzystać w układach energoelektronicznych dużej mocy, układach mikrofalowych, różnego rodzaju czujnikach i detektorach, a także sensorach chemicznych i biologicznych, pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Ten ogromny rynek obejmuje zastosowania zarówno cywilne, jak i obronne, m.in. do komunikacji bezprzewodowej. Dotychczasowa współpraca instytutów Łukasiewicza z Politechniką Wrocławską zaowocowała już szeregiem projektów badawczych w obszarze mikroelektroniki. Przykładem jest projekt prowadzony przez uczelnię i Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki wspólnie z czeskim producentem mikroskopów AFM. Rozwiązanie, które firma chce wdrożyć do regularnej sprzedaży, pozwoli zwiększyć rozdzielczość pomiaru, a także wpłynie na miniaturyzację mikroskopu. Wśród obszarów wspólnego zainteresowania obu podmiotów są również: inżynieria materiałowa, mechanika, budowa maszyn oraz biotechnologia. Efektem niedawnej współpracy w ostatnim z wymienionych obszarów było zidentyfikowanie cząsteczki o dużym potencjale terapeutycznym, która może stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19. Prace prowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej wsparł w tym zakresie Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej. Na zdjęciu: dr Piotr Dadziński prezes Łukasiewicza oraz rektor Politechniki Wrocławskiej prof dr hab inż Arkadiusz Wójs.
Porozumienie podpisane pomiędzy Łukasiewiczem i Politechniką Wrocławską zakłada także wspólne inicjatywy na rzecz kształcenia kadry naukowo-badawczej i współtworzenia kompetencji przyszłości. Jednym z filarów tej działalności będą doktoraty wdrożeniowe, które stanowią unikalną możliwość połączenia aktywności zawodowej i pracy naukowej. Łukasiewicz do tej pory podpisał umowy z siedmioma uczelniami wyższymi: Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Politechniką Poznańską, Politechniką Łódzką, Akademią Górniczo-Hutniczą, Szkołą Główną Handlową oraz Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Prowadzenie wspólnych projektów naukowych ze środowiskiem akademickim ma na celu wzmocnienie oferty badawczo-rozwojowej Łukasiewicza dla biznesu i zwiększenie liczby wdrożeń nowoczesnych technologii do polskiej gospodarki – czytamy w komunikacie.
Politechnika Wrocławska prowadzi badania naukowe w 12 dyscyplinach i kształci ponad 24 tysiące studentów na 13 wydziałach. Rocznie Politechnika Wrocławska zgłasza ponad 100 nowych wynalazków i wzorów użytkowych. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej ściśle współpracują z badaczami z całego świata. Efektem tych działań są wspólne publikacje, których każdego roku jest około 500. Do partnerów uczelni ze świata gospodarki należą m.in.: Volvo, Nokia, Microsoft, IBM, KGHM, LG czy Credit Suisse. Sieć Badawcza © Łukasiewicz to największa w Polsce i trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie dostarczająca kompletne rozwiązania technologiczne odpowiadające na potrzeby przedsiębiorców. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół kilku obszarów badawczych: zdrowie, inteligentna i czysta mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2