reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Stena Recycling przeznaczy 100 mln PLN na inwestycje w Polsce

Założona w Szwecji firma obchodzi w tym roku 20-lecie działania w Polsce. W ostatnim czasie zainwestowała ponad 50 mln PLN w rozwój instalacji do przetwarzania plastiku oraz odzyskiwania metali z elektroniki i planuje kolejne projekty.

W zakończonym 31 sierpnia roku obrotowym Stena Recycling przetworzyła ponad 800 000 ton odpadów. To wzrost o 20% w skali roku. W 2022 r. ma to być 1 mln ton. Plany zakładają konsolidowanie rozdrobnionego rynku oraz kolejne inwestycje, na które w najbliższych latach firma planuje przeznaczyć 100 mln PLN.
Najnowsze inwestycje Stena Recycling ulokowano we Wschowie w lubuskiem. Tamtejsze Centrum Recyklingu Elektroniki jest drugim pod względem wielkości (po szwedzkim Halmstad) tego typu zakładem Stena Recycling w Europie. Dzięki inwestycji za ponad 50 mln PLN powstało tam nowoczesne centrum, w którym odzyskiwane są cenne metale z urządzeń elektronicznych, a już wkrótce uruchomiona zostanie instalacja do przetwarzania folii opakowaniowej LDPE. W Trzebieńczycach zainwestowano 5 mln PLN w modernizację linii do odzysku miedzi z kabli oraz instalację do przetwarzania aluminium. W planie jest kolejna inwestycja w tej lokalizacji wspierająca rozwój biznesu metali nieżelaznych o wartości około 15 mln PLN. Firma inwestuje także w Swarzędzu, gdzie dysponuje specjalistycznym sprzętem do odzyskiwania materiałów z samochodów wycofanych z eksploatacji. Wolumen aut, które tam trafiają wzrósł dwukrotnie w czasie 5 ostatnich lat. Ale Stena Recycling ma także na koncie niestandardowe przedsięwzięcia realizowane z partnerami z różnych krajów. Wspólnie z Electrolux zaprojektowano odkurzacz, który w całości powstał z materiałów pochodzących z recyklingu, natomiast z firmą Alfa Laval prowadzi wspólny projekt dotyczący zamknięcia obiegu wymienników ciepła. Obecnie firma inwestuje w proces odzyskiwania baterii i akumulatorów z samochodów oraz wszelkich urządzeń elektronicznych. – Naszym celem jest nieustanne podnoszenie poziomu recyklingu, ograniczanie ilości odpadów i dbałość o ponowne wykorzystywanie materiałów. To kluczowe elementy w budowaniu cyrkularnego modelu gospodarki i lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Korzystając z uznanych, skandynawskich wzorców, od 20 lat doskonalimy procesy recyklingu i odzyskiwania cennych surowców w Polsce. Angażujemy się także w edukację i akcje społeczne, dzięki którym docieramy z tym ważnym przesłaniem tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Wiemy, że wiele wyzwań wciąż jest przed nami, ale mamy świadomość, że nasze doświadczenie i odpowiedzialne działania, przynoszą korzyści nam wszystkim – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling. Stena Recycling obchodzi właśnie 20-lecie działalności na polskim rynku. W tym czasie przeszła drogę od kilkuosobowej firmy skoncentrowanej na skupie i przetwarzaniu złomu, do specjalisty w zakresie kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych. Oddziały Stena Recycling są zlokalizowane w większości dużych miast w Polsce, firma zatrudnia ponad 500 osób i obsługuje kilka tysięcy przedsiębiorstw. Stena Recycling przetwarza wszystkie rodzaje odpadów w ramach kilku obszarów biznesowych: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, elektroniki oraz odpadów niebezpiecznych i innych.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2