reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Volvo Cars
Przemysł elektroniczny |

Volvo Cars inwestuje w startup rozwijający technologie optyczne

Najnowszą inwestycją funduszu Volvo Cars Tech Fund jest startup Spectralis, który zajmuje się technologiami optycznymi i systemami wyświetlania obrazu.

Jednym z głównych produktów Spectralis jest cienka przezierna folia, którą można nałożyć na całą przednią szybę i wyświetlać na niej obrazy, np. wskazówki nawigacyjne czy ostrzeżenia.
Volvo Cars utworzyło fundusz, który inwestuje w obiecujące projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Tym razem inwestorzy zainteresowali się firmą Spectralis, który zajmuje się technologiami optycznymi i technologiami wyświetlania. Te rozwiązania mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa samochodów i znacząco ułatwić prowadzenie samochodu. Firma Spectralis ma siedzibę w Izraelu. Na początku zajmowała się projektami wykorzystywanymi w branży lotniczej. Obecnie Spectralics tworzy infrastrukturę obrazowania i optyczną obejmującą materiały, sprzęt i oprogramowanie. Jednym z podstawowych rozwiązań firmy jest wielowarstwowy cienki łącznik (MLTC), który jest nowym rodzajem cienkiej folii optycznej, a który można nakleić na przezroczyste powierzchnie o wszystkich kształtach i rozmiarach. Technologia ta, zintegrowana z przednią szybą lub szybami samochodu, może być wykorzystywana do nakładania obrazów na szybę. Jeśli zastosujemy taką przezierną folię z możliwością wyświetlania obrazów, możemy na powierzchni całej szyby czołowej wyświetlać dodatkowe wskazówki nawigacyjne, ostrzeżenia, itp. Taka rozszerzona rzeczywistość jest stworzona przez obiekty wirtualne i te faktycznie istniejące. Kierowca nie musi odrywać wzroku od jezdni, bo wszystkie niezbędne dane ma przed sobą. – Spectralics to firma, która rozwija bardzo obiecującą technologię. Wspierając ich rozwój, możemy wykorzystać potencjał ich produktów w przyszłych samochodach Volvo – powiedział Henrik Green, dyrektor ds. produktu w Volvo Cars. Inne potencjalne zastosowania tej technologii obejmują zaawansowane filtry do różnych zastosowań, czujniki w kabinie, odporne na efekt oślepiania kamery przednie i cyfrowe projekcje holograficzne. Spectralics jest uczestnikiem programu MobilityXLab w Göteborgu w Szwecji i zarazem częścią sieci DRIVE w Tel-Awiwie w Izraelu. Zarówno MobilityXLab jak i DRIVE są inkubatorami obiecujących startupów z pomysłami, które mogą stanowić przełom w sektorze mobilności. Volvo Cars jest wiodącym partnerem w obu inicjatywach od 2017 roku. Fundusz Volvo Cars Tech został uruchomiony w 2018 roku i inwestuje w startupy technologiczne o wysokim potencjale na całym świecie. Koncentruje swoje inwestycje na strategicznych trendach technologicznych zmieniających branżę motoryzacyjną, takich jak sztuczna inteligencja, elektryfikacja i autonomiczna jazda.
Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Od 2010 r. Volvo Cars jest własnością Zhejiang Geely Holding Group. W grudniu 2020 r. Volvo Cars zatrudniało ok. 40 000 (41 500) pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajdują się w Göteborgu w Szwecji. Siedziba główna Volvo Cars w APAC znajduje się w Szanghaju. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Göteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu i Daqing (Chiny), natomiast silniki produkowane są w Skövde (Szwecja) i Zhangjiakou (Chiny), a elementy nadwozia w Olofström (Szwecja). W roku obrotowym 2020 Volvo Car Group odnotowała zysk operacyjny w wysokości 8,5 mld SEK, czyli ponad 900 mln USD (14,3 mld SEK w 2019 r.). Przychody w tym okresie wyniosły 262,8 mld SEK, czyli około 28,8 mld USD (274,1 mld SEK). W całym 2020 r. światowa sprzedaż osiągnęła poziom 661 713 (705 452) samochodów, co oznacza spadek o 6,2% w porównaniu z 2019 r.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama