reklama
reklama
reklama
© Audi
Przemysł elektroniczny |

IONITY inwestuje ponad 700 mln EUR w stacje ładowania

IONITY zapowiada ponad 5000 nowych punktów szybkiego ładowania do 2025 roku, dzięki czemu ich liczba w Europie wzrośnie z około 1500 do 7000. Nowe stacje pojawią się też w Polsce.

Sieć IONITY zainwestuje około 700 mln EUR, by jeszcze do roku 2025 uruchomić ponad 5000 kolejnych punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. W związku z tym znacznie wzrośnie też liczba stacji ładowania – z obecnych niespełna 400 do ponad 1000 – informuje IONITY, spółka joint venture gigantów motoryzacyjnych. W ostatnich tygodniach, pierwsze cztery stacje sieci IONITY zostały uruchomione w Polsce: trzy przy autostradzie A1 i jedna w pobliżu autostrady A2. Stacje o mocy ładowania do 350 kW na jedno stanowisko funkcjonują w oparciu o europejski standard ładowania Combined Charging System. Ponadto IONITY planuje rozbudowę wielu z istniejących już w Europie lokalizacji, w zależności od stopnia ich wykorzystania. Nowe stacje będą od początku wyposażone w sześć do dwunastu punktów ładowania. Firma planuje też nabywanie gruntów w celu budowy i eksploatacji kolejnych stacji. – Pojazdy z wszystkich naszych kluczowych segmentów już wkrótce będą elektryczne. To duża zmiana, ale widzę w niej ogroną szansę – mówi Markus Duesmann, prezes zarządu AUDI AG. – Sukces e-mobilności zależy w dużej mierze od rozbudowanej infrastruktury ładowania. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej liczy się teraz nie tylko produkt, ale cały ekosystem związany z jego obsługą. Dzięki skupieniu się na rozwijaniu i ulepszaniu kompleksowej sieci ładowania, ogromna ekspansja IONITY odegra kluczową rolę w zwiększaniu atrakcyjności pojazdów elektrycznych – dodaje Markus Duesmann. Od roku 2026 wszystkie nowe modele Audi wprowadzane na rynek będą wyłącznie elektryczne.
IONITY jest spółką joint venture czołowych światowych producentów samochodów: BMW Group, Ford Motor Company, Hyundai Motor Group, Mercedes Benz AG oraz Volkswagen Group, którą reprezentują marki Audi i Porsche. Udziałowcem IONITY została również niedawno firma spoza branży motoryzacyjnej – inwestor finansowy BlackRock. IONITY buduje i obsługuje sieć zlokalizowanych wzdłuż europejskich autostrad stacji HPC o mocy ładowania do 350 kW. Na wszystkich stacjach ładowania IONITY klienci ładują swoje pojazdy z wykorzystaniem w 100% energii odnawialnej.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1