reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGOSystem
Przemysł elektroniczny |

VIGO System podwoi moce produkcyjne materiałów półprzewodnikowych

Notowany na GPW producent półprzewodników zainwestuje około 5,4 mln EUR w zakup sprzętu do produkcji materiałów półprzewodnikowych przeznaczonych do masowego zastosowania w fotonice i elektronice.

VIGO System będzie mieć kolejny reaktor epitaksjalny. Inwestycja podwoi moce produkcyjne w obszarze materiałów półprzewodnikowych, pozwalając zarówno zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na materiały od klientów zewnętrznych, jak i potrzeby własne, związane z pracami nad nowymi produktami spółki – informuje VIGO System w komunikacie. VIGO System podpisało z niemiecką firmą AIXTRON umowę na dostawę reaktora epitaksjalnego, służącego do wydajnej produkcji płytek półprzewodnikowych ze związków chemicznych z grup III i V układu okresowego pierwiastków. Koszt zakupu reaktora wyniesie 3,6 mln EUR, a całkowita wartość inwestycji niezbędnych do uruchomienia produkcji wyniesie ok. 5,4 mln EUR. Wyprodukowany na zlecenie spółki z GPW system trafi do Ożarowa Mazowieckiego w III kw. 2022 r., a jego rozruch ma nastąpić na początku 2023 r. VIGO System posiada obecnie trzy reaktory do produkcji materiałów półprzewodnikowych, z których największym jest reaktor wyprodukowany przez AIXTRON, którego rozruch miał miejsce w 2019 r. Jego zakup był podstawą do wyodrębnienia w spółce nowego pionu biznesowego – seryjnej produkcji materiałów półprzewodnikowych ze związków chemicznych z grup III i V układu okresowego pierwiastków na zlecenie klientów zewnętrznych. VIGO System produkuje m.in. materiały stanowiące jądra laserów kaskadowych, laserów VCSEL czy kropek kwantowych.
Nowy segment działalności – produkcja materiałów półprzewodnikowych – rozwijany we współpracy z profesorem Włodzimierzem Strupińskim, dynamicznie się rozwija. Okresie 9 miesięcy 2021 r. jego przychody przyniosły 2,6 mln PLN, a w przyszłym roku ma wynieść 2 mln EUR.
– Wyniki finansowe segmentu nie oddają jeszcze skali postępów rozwoju segmentu. Obecnie mamy 25 klientów chcących kupić nasze materiały. Dla dwóch z nich realizujemy powtarzalne dostawy, z 14 jesteśmy na etapie kwalifikacji, a czterech kolejnych oczekuje dziś w kolejce. Biorąc pod uwagę na rosnący popyt zewnętrzny, jak również dynamicznie zwiększające się własne potrzeby w tym obszarze, związane z pracami nad nowymi produktami VIGO System (m.in. detektory oparte na materiałach z grup III i V, detektory supersieciowe, chipy VCSEL), inwestycja w kolejny reaktor już dziś jest niezbędna, by najpełniej wykorzystać szanse rozwojowe spółki – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System. Włodzimierz Strupiński, kierujący wydziałem epitaksji VIGO System, podkreśla, iż inwestycja w zakup drugiego reaktora otwiera kolejny etap rozwoju segmentu półprzewodników. – Po etapie opracowania technologii dziś skupiamy się na skalowaniu działalności. Zwiększone moce produkcyjne pozwolą nam na realizację rosnących w skali zleceń dla coraz szerszego grona odbiorców z branży fotonicznej oraz mikroelektronicznej. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z AIXTRON, liczymy, że dynamiczny wzrost popytu na płytki półprzewodnikowe produkcji VIGO System sprawi, iż staniemy się dla firmy z nadreńskiego Herzogenrath powracającym klientem – mówi Włodzimierz Strupiński.
VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od ponad 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 r. Od 2019 r. VIGO System produkuje również zaawansowane materiały półprzewodnikowe, wykorzystywane w produkcji szeregu urządzeń fotonicznych stosowanych m.in. w elektronice użytkowej oraz motoryzacji.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama