reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IQM
Przemysł elektroniczny |

Twórca komputerów kwantowych uruchamia fabrykę

Fińska firma IQM Quantum Computers (IQM) otworzyła zakład produkcyjny, w którym będzie zajmowała się projektowaniem, rozwojem i produkcją procesorów kwantowych.

Nowy obiekt IQM Quantum Computers znajduje się w pobliżu siedziby głównej i laboratoriów kwantowych firmy w Espoo w Finlandii i stanowi największą dotychczasową inwestycję firmy o wartości około 20 mln EUR.
W piątek 12 listopada IQM Quantum Computers ogłosiło uruchomienie linii pilotażowej procesorów i zapowiedziało rozszerzanie produkcji o kolejne linie. Zakład ma znacznie przyspieszyć cykl projektowania procesorów kwantowych i zwiększy możliwości produkcyjne firmy w zakresie mikroelektroniki, aby nadążyć za gwałtownymi zmianami technologicznymi, które zachodzą w krajowych programach kwantowych czy wysokowydajnych centrach obliczeniowych. IQM będzie też w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony klientów przemysłowych. – Nadal obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na nasze komputery kwantowe w Europie i na świecie. Dziś ogłaszamy naszą największą w historii inwestycję w produkcję, aby radykalnie zwiększyć dostawy procesorów kwantowych i budować komputery kwantowe przyszłości – komentuje dr Jan Goetz, dyrektor generalny i współzałożyciel IQM Quantum Computers. Linia pilotażowa w tym zakładzie zostanie rozbudowana w nadchodzących miesiącach i oczekuje się, że osiągnie maksymalną zdolność produkcyjną w 2022 roku. IQM podkreśla, że dzięki zakładowi powstaną miejsca pracy w zaawansowanych technologiach. Firma planuje nawiązać współpracę z fińskimi i europejskimi ekosystemami, rozwijając możliwości długoterminowego zatrudnienia specjalistów z zakresu wysokich technologii.
IQM dostarcza komputery kwantowe dla centrów superkomputerowych i laboratoriów badawczych, zapewniając dostęp do hardware’u i umożliwiając klientom przemysłowym szyte na miarę wspólne projektowanie. IQM buduje pierwszy w Finlandii komercyjny 54-kubitowy komputer kwantowy z VTT, a konsorcjum kierowane przez IQM w lutym 2021 roku trzymało projekt komercjalizacji procesorów kwantowych do konkretnych zastosowań od niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań. IQM pozyskał 71 mln EUR z prywatnych i publicznych funduszy i ma biura w Espoo w Finlandii, w Monachium w Niemczech oraz w Bilbao w Hiszpanii.

reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama