reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MLSystem
Przemysł elektroniczny |

ML System wchodzi w „nową erę kwantową”

ML System uroczyście otworzyło dzisiaj pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass – w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

– Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą Quantum Glass, zostały zintegrowane i sparametryzowane. Szacujemy, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m kw. w skali miesiąca. Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Zawiązane partnerstwa strategiczne z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington, dają duży potencjał zbytu w branży BIPV i automotive. Oficjalnie wchodzimy w „nową erę kwantową” – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. Szyby z powłoką kwantową Quantum Glass to rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Jak podkreśla ML System, szyby Quantum Glass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń, a na ich sprawność nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią też generować prąd ze sztucznego oświetlenia. ML System zrealizowała już pilotażowe instalacje szyb z powłoką kwantową – dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba. – Docelowo, po realizacji pełnego planu inwestycyjnego „nowej ery kwantowej” (projekty QG, 2DGlass, Active Glass) moce wytwórcze wyniosą ok. 200 tys. m kw. w skali roku w ramach trzech linii produkcyjnych. Rocznie wydajemy kilkanaście milionów złotych na badania. Mamy bardzo dobrze rozwinięty własny dział R&D, dzięki czemu stale polepszamy parametry naszych produktów i znajdujemy im nowe zastosowania. To buduje potencjał do powstawania nowatorskich rozwiązań w branży BIPV, fotowoltaicznej, budowlanej oraz automotive, a właśnie na unikatowych technologiach się opieramy i budujemy przewagę konkurencyjną – podsumowuje Dawid Cycoń.
ML System to spółka technologiczna z silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV), a także produkty tradycyjnej fotowoltaiki, produkty Smart City oraz specjalistyczne szkło, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama