reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

NCBR, PFR i PFR Ventures wesprą rozwój zielonych technologii

Wspólna inicjatywa NCBR, PFR oraz PFR Ventures ma ułatwić przedsiębiorcom rozwijanie technologii proekologicznych i środowiskowych, które pomogą w transformacji energetycznej Polski.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju oraz PFR Ventures podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju projektów z potywnym wpływem na klimat.
Trzy instytucje będą dążyć do budowy uzupełniającej się oferty wspierającej rozwój zielonych technologii w Polsce. W efekcie twórcy takich technologii znajdą partnera po stronie sektora publicznego na każdym etapie rozwoju.
– Zaprezentowana dziś umowa służy harmonizacji działań proekologicznych podejmowanych przez sektor publiczny. Zarówno PFR, jak i PFR Ventures może pochwalić się bogatą ofertą w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii. W przypadku NCBR jest to 9 przedsięwzięć prowadzonych w innowacyjnej formule ukierunkowanych na opracowanie nowych rozwiązań i technologii wpierających osiągnięcie założeń Zielonego Ładu – komentuje dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. Polski Fundusz Rozwoju od ponad dwóch lat realizuje strategię PFR Green Hub, w ramach której m.in. dokonuje inwestycji w odnawialne źródła energi, zarządza funduszem zielonych technologii oraz prowadzi działalność edukacyjną dla początkujących przedsiębiorców. – Gdy tworzyliśmy program PFR Green Hub postawiliśmy sobie dwa główne cele – pierwszy to inwestycje w instalacje OZE, które zwiększą udział zielonej energii w polskim miksie energetycznym. Drugi – to polski łańcuch wartości, czyli zaangażowanie w transformację jak największej liczby polskich firm i rodzimych technologii. Mamy w Polsce wielu utalentowanych naukowców, inżynierów i imponujące zaplecze IT, którym należy stworzyć warunki do pracy nad innowacyjnymi projektami i komplementarną ścieżkę finansowania – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak czytamy w komunikacie, każda z organizacji ma swoje mocne strony. W przypadku NCBR są to kompetencje w obszarze wspierania prac badawczo-rozwojowych, aż do etapu wejścia nowej technologii na rynek. Z kolei PFR Ventures odgrywa istotną rolę na etapie weryfikacji modelu biznesowego i pozyskania finansowania, czyli w kluczowym momencie każdego projektu badawczego. PFR Ventures zasila kapitałem fundusze venture capital finansujące projekty o największym potencjale do szybkiego wzrostu i zdobycia rynku. W ramach PFR GreenHub FoF, publiczny inwestor planuje zainwestować blisko 200 mln PLN w 3-4 fundusze. Swój kapitał zapewnią również inwestorzy prywatni (minimum drugie tyle). – W pierwsze fundusze planujemy zainwestować w pierwszej połowie 2022 roku. Chcemy, aby to 200 mln PLN trafiło do osób posiadających doświadczenie w finansowaniu innowacyjnych projektów na wczesnym etapie rozwoju. W Polsce brakuje funduszy, które miałyby specjalizację w tym obszarze, a spółki rozwijające nowoczesne technologie muszą na pewnym etapie szukać finansowania poza krajem. Nasza inicjatywa to zmieni – mówi Małgorzata Walczak, dyrektor PFR Ventures. © NCBR, PFR i PFR Ventures razem dla zielonych technologii. Osoby na zdjęciu: Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR, Małgorzata Walczak, prezes PFR Ventures następnie Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama