reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Volkswagen i EIT InnoEnergy razem na rzecz dekarbonizacji transportu

EIT InnoEnergy oraz Volkswagen chcą razem inwestować w rozwiązania wspierające dekarbonizację sektora transportowego i rozwój elektromobilności.

EIT InnoEnergy, globalny fundusz i akcelerator innowacji, od lat inwestujący w rozwiązania z obszaru zielonej transformacji energetycznej i grupa Volkswagen ogłosiły zawarcie strategicznego partnerstwa. W ramach porozumienia Volkswagen dołączy do grona udziałowców EIT InnoEnergy. – Osiągnięcie neutralności węglowej w sektorze transportu będzie wymagało wdrożenia wielu przełomowych technologii. Poza rozwojem własnych badań chcemy w coraz większym stopniu stawiać na współpracę ze startupami. Partnerstwo z EIT InnoEnergy pomoże nam docierać do najbardziej obiecujących firm, działających w obszarach związanych z transformacją energetyczną, aby wspierać ich rozwój i pomagać w skalowaniu ich działalności – komentuje Jens Wiese, Head of Group M&A, Investment Advisory and Partnerships w grupie Volkswagen. – Sektor transportu przechodzi obecnie proces bezprecedensowych przemian. Firmy motoryzacyjne stoją przed wyborem – włączyć się w główny nurt zmian lub pozostać poza nim, tracąc wpływ na przyszły kształt sektora. Nasz partner wykorzystał okazję, by stanąć w awangardzie tej transformacji i aktywnie kształtować jej przebieg. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że Grupa Volkswagen zdecydowała się dołączyć do grona naszych udziałowców i podnieść naszą współpracę na wyższy poziom. Połączone siły naszych 300 spółek portfelowych działających we wszystkich obszarach związanych z transformacją energetyczną i Grupy Volkswagen to szansa na realne przyspieszenie dekarbonizacji sektora transportu – stwierdza Diego Pavia, dyrektor generalny w EIT InnoEnergy. Firmy podkreślają, że ich współpraca trwa już od 5 lat, a jako kluczowi gracze Europejskiego Aliansu Bateryjnego (EBA - European Battery Alliance) Grupa Volkswagen i EIT InnoEnergy aktywnie angażują się w budowę silnego i konkurencyjnego europejskiego przemysłu bateryjnego. Zgodnie z aktualnymi przewidywaniami roczny wkład tego sektora w PKB już w 2025 roku osiągnie wartość 250 mld EUR i stworzy cztery miliony bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy – czytamy w komunikacie. Volkswagena i EIT InnoEnergy łączą także wspólne inwestycje. Zainwestowały w spółkę H2 Green Steel (zdekarbonizowana stal) i firmę Northvolt (gigafabryka baterii litowo-jonowych). W marcu 2021 roku Grupa Volkswagen ogłosiła, że do 2030 roku wraz z partnerami zbuduje w Europie sześć gigafabryk baterii o łącznej mocy 240 GWh.
EIT InnoEnergy koncentruje się na wspieraniu transformacji energetycznej, napędzając rozwój zrównoważonej energetyki, dostarczając technologie i umiejętności konieczne do realizacji założeń Unijnego Zielonego Ładu i europejskich celów w zakresie dekarbonizacji. EIT InnoEnergy wspiera innowacje w obszarach takich jak magazynowanie energii, transport i mobilność, odnawialne źródła energii, zrównoważone budownictwo i smart city i tworzy ekosystem ponad 500 partnerów i 24 udziałowców. Fundusz zainwestował już w 300 podmiotów, które od 2030 r. mogą generować nawet 72,8 mld EUR przychodu i przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 1,1 Gt ekwiwalentu CO2 rocznie. EIT InnoEnergy jest siłą napędową trzech strategicznych europejskich inicjatyw: European Battery Alliance (EBA), the European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC) i European Solar Initiative (ESI). Założony w 2010 r. i wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), fundusz EIT InnoEnergy posiada biura w całej Europie oraz w Bostonie w USA. Grupa Volkswagen to producent samochodów z siedzibą w Wolfsburgu. Do Grupy należy dziesięć marek z siedmiu europejskich krajów: Volkswagen Samochody Osobowe, Audi, SEAT, ŠKODA, Bentley, Lamborghini, Porsche, Ducati, Volkswagen Samochody Użytkowe, Scania i MAN. 662 600 pracowników koncernu na całym świecie zajmuje się usługami związanymi z pojazdami lub pracuje w innych obszarach działalności. Grupa Volkswagen sprzedaje swoje pojazdy w 153 krajach. W 2020 r. łączna liczba pojazdów dostarczonych klientom przez Grupę na całym świecie wyniosła 9,31 mln (2019: 10,98 mln). Przychody ze sprzedaży Grupy w 2020 r. wyniosły 222,9 mld EUR (2019: 252,6 mld EUR). Zysk po opodatkowaniu w 2020 r. wyniósł 8,8 mld euro (2019: 14,0 mld euro).

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1