reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Elemental Holding wybuduje zakład w Zawierciu

Kosztem około 380 mln PLN Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. wybuduje zakład zajmujący się odzyskiwaniem cennych metali ze zużytych baterii z laptopów, telefonów komórkowych czy aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych.

– Około 200 nowych miejsc pracy i jedyna taka inwestycja w Europie. Taki będzie efekt podpisanego dziś aktu notarialnego, na mocy którego firma Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. kupuje działki w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu i wybuduje nowoczesny zakład – informuje Urząd Miejski w Zawierciu.
Elemental Strategic Metals stawia nie tylko na produkcję wtórną – firma uruchomi w Zawierciu centrum badawczo-rozwojowe.
Uruchomienie zakładu planowane jest na 2023 rok. Elemental zamierza odzyskiwać takie surowce, jak lit, kobalt czy metale szlachetne (zwłaszcza platyna, pallad i rod). Produkcja prowadzona będzie w dwóch odrębnych ciągach technologicznych z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W zakładzie zostaną wdrożone technologie rozwijane m.in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metali Nieżelaznych, a także z dostawcami zaawansowanych urządzeń produkcyjnych z całego świata. Elemental Strategic Metals, wraz z innymi europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego nakładem ponad 3,2 mld EUR.
Grupa Kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest producentem metali, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych) oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Grupa na przestrzeni ostatnich lat zbudowała szeroką sieć podmiotów zlokalizowanych głównie w państwach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1