reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Creotech w drodze na GPW

Creotech Instruments planuje przejście na główny rynek GPW w 2022 roku, a w kolejnym roku spółka chce umieścić swojego mikrosatelitę na orbicie Ziemi.

Zarząd Creotech Instruments SA zwołał Walne Zgromadzenie, na którym akcjonariusze 18 listopada br. zdecydują o przejściu notowań spółki na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcjonariusze podejmą uchwałę dotyczącą ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji zwykłych na okaziciela serii A, B, C, D, E, F, G oraz H spółki do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW. 12 października tego roku Creotech zadebiutował na NewConnect.
Creotech przewiduje, że już w roku 2023 na orbicie okołoziemskiej umieszczony zostanie pierwszy mikrosatelita opracowany w pełni przez Creotech Instruments. Celem satelity o nazwie EagleEye i wadze 50 kg będzie testowanie nowych technologii związanych z obserwacją Ziemi.
– Sukces naszego debiutu na NewConnect to dowód zaufania i wiary w model biznesowy oraz plany strategiczne Creotech Instruments. Chcemy iść o krok dalej i zrealizować nasze wieloletnie plany znalezienia się w gronie spółek notowanych na głównym rynku warszawskiej giełdy. To pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć wiarygodność, przejrzystość działalności i otworzy dostęp do kolejnych grup inwestorów. Debiutu na rynku GPW spodziewamy się w 2022 roku, w którym chcemy zrealizować szereg operacyjnych działań poprzedzających realizację projektów w latach 2023-24 – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA. Jednym z istotnych projektów realizowanych obecnie przez spółkę jest EagleEye, który będzie pierwszym satelitą opartym na opracowywanej od 2017 roku uniwersalnej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Umożliwi ona budowanie satelitów obserwacyjnych, telekomunikacyjnych i naukowych o masach od 10 do 60 kilogramów, które będą stosunkowo tanie, ale w pełni profesjonalne. Za realizację projektu EagleEye odpowiadają trzy podmioty polskiego sektora kosmicznego: Creotech Instruments SA (lider przedsięwzięcia), Scanway Sp. z o.o. oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, które w 2020 roku uzyskały finansowanie tego przedsięwzięcia. Budżet programu EagleEye wynosi około 40 mln PLN. – Sukces misji badawczej otworzy przed spółką rynek o wartości 11 mld USD oraz pozwoli wejść do TOP8 producentów mikrosatelitów na świecie – podkreśla Creotech w komunikacie. – Zakończyliśmy nasze analizy wskazujące na spodziewany termin realizacji misji EagleEye na orbicie okołoziemskiej i zakładamy że będzie to 2023 rok. Celem tej misji jest przetestowanie rozwiązania technologicznego HyperSat, dostarczenie wysokorozdzielczych zdjęć Ziemi, a także testy modułu napędowego, dzięki któremu satelita EagleEye sprowadzony zostanie na bardzo niską orbitę okołoziemską. To pozwoli nam oferować konkurencyjne rozwiązanie mikrosatelitarne na rynku światowym – dodaje Grzegorz Brona. Według planów spółki, w 2024 roku na orbitę trafią kolejne trzy mniejsze jednostki o masie około 10 kg wykorzystujące również technologię HyperSat. Są one przygotowywane wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną w ramach programu PIAST. EagleEye jest projektowany w taki sposób, aby mógł współdziałać z satelitami PIAST i w ten sposób zapewnić szerokie spektrum zdolności obserwacyjnych. Aktualnie trwa również opracowywanie założeń dla misji naukowej UVSAT, w ramach której wykorzystany zostanie standard HyperSat. Natomiast w lipcu br. Creotech Instruments SA, Instytut Lotnictwa, Centrum Badań Kosmicznych, Wojskowa Akademia Techniczna oraz spółka PCO SA podpisały porozumienie o współpracy przy dalszym rozwoju technologii.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2