reklama
reklama
© Saule
Przemysł elektroniczny |

Saule potwierdziło wydajność ogniw i chce szybko rozwijać produkcję

Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE potwierdziły, że ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies mogą pracować z wydajnością 25,5% w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT.

– To ważny kamień milowy dla światowego lidera w zakresie przełomowej technologii fotowoltaicznej opartej na perowskitach. Pomiary wykonano przy oświetleniu białym światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń – informuje Saule Technologies w komunikacie. Wyniki badań otwierają nowe możliwości biznesowe dla wrocławskiej firmy Saule Technologies. Elastyczne perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne produkowane przez Saule nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w warunkach słabego światła, co czyni z nich idealne rozwiązanie do szeregu zastosowań internetu rzeczy (IoT) – podkreśla firma. Za pośrednictwem IoT sieć internetowa wychodzi poza komputery i smartfony, obejmując szerszy zakres urządzeń, które gromadzą, generują i przesyłają informację pomiędzy sobą. Saule zwraca uwagę, że ta futurystyczna technologia jest gotowa do wykorzystania na rynku, a polska firma jako pierwsza na świecie była w stanie przenieść proces produkcji ogniw z etapu badań i rozwoju na pełnowymiarową linię produkcyjną. W maju 2021 roku Saule Technologies uruchomiło we Wrocławiu linię produkcyjną ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. – Nasza pierwsza fabryka już dziś drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Po pomyślnym rozpoczęciu etapu komercjalizacji jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę naszej działalności. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie. Prognozuje się, że rynek IoT w 2025 r. będzie warty 1,1 bln USD. Jesteśmy na to przygotowani – powiedziała dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w firmie Saule Technologies. Zdaniem Malinkiewicz, Saule Technologies będzie budować nowe fabryki tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zainteresowanie perowskitowymi urządzeniami fotowoltaicznymi dynamicznie rośnie. Ogniwa firmy Saule Technologies mogą również służyć za znakomite źródła energii dla sektorów BIPV, BAPV, e-mobilności i wielu innych. Przykładem jest rozwiązanie wprowadzane na skalę komercyjną przez firmę Skanska. Obejmuje ono pokrywanie elewacji budynków biurowych półprzezroczystymi ogniwami słonecznymi na bazie perowskitów dostarczanych przez Saule Technologies. Spółka Saule Technologies uzyskała dofinansowanie NCBR w ramach projektu „Wysokowydajne ogniwa słoneczne perowskitowe do zastosowań w warunkach słabego oświetlenia” POIR.01.01.01-00-1482/19.
© Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Obecnie firma zatrudnia zespół kilkudziesięciu naukowców i inżynierów, pracowników administracyjnych z blisko 20 krajów, którzy skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-2