reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MLSystem
Przemysł elektroniczny |

ML System z 26,2% wzrostem przychodów w I półroczu

ML System regularnie zwiększa wartość portfela zamówień. W I półroczu 2021 roku spółka wypracowała 72,4 mln PLN przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 26,2% r/r.

– Przed nami kluczowy moment w historii firmy, jakim będzie uruchomienie w bieżącym roku masowej produkcji w ramach innowacyjnej linii Quantum Glass (QG). Inwestycja ma dla nas charakter strategiczny, biorąc pod uwagę m.in. jej skalę i oczekiwane efekty, dlatego na początku roku konieczne było dostosowanie zasobów i procesów wewnętrznych do efektywnego wdrożenia produkcji w tym zakresie. Miało to wpływ na osiąganą rentowność w I, a częściowo również w II kwartale bieżącego roku. Kluczowe procesy związane ze startem projektu QG już za nami, dodatkowo III, a szczególnie IV kwartał są w naszej branży sezonowo najlepsze, dlatego z optymizmem patrzymy na kolejne miesiące – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. Zysk netto w I półroczu 2021 r. wyniósł 3,2 mln PLN w porównaniu z 8,1 mln PLN w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na spadek zysku netto wpłynęła realokacja zasobów wytwórczych BIPV, realizowana głównie w I kwartale br., ukierunkowana na optymalne ich dostosowanie do wdrożenia produkcji QG oraz wzrost kosztów materiałów (w tym głównie stali i aluminium), usług obcych i wynagrodzeń. – Inwestujemy w rozwój zasobów ludzkich z myślą o uruchomieniu kolejnych linii produkcyjnych. Realokacja zasobów wytwórczych zakończyła się pomyślnie, dzięki czemu aktualnie na bieżąco odpowiadamy na zgłaszany popyt. W samym II kwartale 2021 r. wartość sprzedaży zagranicznej wyniosła 2,3 mln PLN wobec 0,3 mln PLN w I kwartale. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach wartość eksportu będzie rosła – podkreśla Dawid Cycoń. ML System obserwuje wzrost popytu na asortyment BIPV oraz PV wśród kontrahentów z sektora MŚP. Spółka dostrzega także duży potencjał wzrostu w inwestycjach infrastrukturalnych dotyczących modernizacji transportu pasażerskiego (m.in. dworce kolejowe i autobusowe). Firma zaangażowana jest m.in. w modernizację Dworca Zachodniego w ramach kontraktu o wartości 27 mln pLN, gdzie zainstalowane zostaną moduły BIPV o łącznej powierzchni 12 tys. mkw. To kolejna realizacja tego typu, po Dworcu Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, Dworcu Autobusowym w Sanoku, czy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie. W trakcie realizacji jest także kontrakt w zakresie dostawy kompleksowych rozwiązań BIPV na potrzeby budowanego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego oraz dostawa modułów BIPV dla dworca Sierndorf zlokalizowanego w północnej Austrii. Inwestorem są Austriackie Koleje Państwowe (Österreichische Bundesbahnen), które jako nowy standard wprowadzają wykorzystanie technologii BIPV w obiektach infrastruktury pasażerskiej. – Rosnące ceny energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych, a także polityka UE nastawiona na promowanie efektywności energetycznej budynków i zwiększanie udziału energii odnawialnej w obiektach, sprzyjać będą inwestycjom prywatnym i publicznym w BIPV oraz w klasyczną fotowoltaikę – podsumowuje Dawid Cycoń.
ML System to spółka technologiczna z zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027 firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki obejmuje również produkty tradycyjnej fotowoltaiki, produkty smart city oraz specjalistyczne szkło, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-2
reklama
reklama