reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

W Krakowie ruszy sieć 5G oparta na polskiej technologii

Za pionierskim wdrożeniem stoi firma IS-Wireless, która podpisała porozumienie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom i konsorcjantem Digital Innovation Hubu hub4industry.

Cała infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w ASTOR Robotics Center na ul. Wrobela. To miejsce wybrane nieprzypadkowo. Hubraum, w ramach Digital Innovation Hubu, wspiera tu polskie i europejskie start-upy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując wraz z partnerami projekty związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji. Polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów – czytamy w komunikacie Krakowskiego Parku Technologicznego. Sieć 5G, która kompleksowo zostanie zbudowana przez IS-Wireless, powstanie w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest wdrażany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Jak zaznaczają przedstawiciele IS-Wireless, w odróżnieniu od modelu klasycznego, pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów. Model otwarty, w którym zostanie zbudowana krakowska sieć 5G, zapewni jej również wyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa. – Jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o naszą autorską technologię. Będzie to rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0 – zapowiada Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless. Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile. Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający oraz firmy, które testują swoje technologie w krakowskim showroomie hub4industry. To przestrzeń dla przedsiębiorców, zaprojektowana przez ekspertów i praktyków nowych technologii z firm ASTOR, Hubraum oraz Krakowskiego Parku Technologicznego. Demonstruje kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. – Dzięki know-how dostarczanym przez ekspertów z T-Mobile mogliśmy utworzyć miejsce przyjazne start-upom korzystającym z technologii 5G. Fabryka Przyszłości pozwala nie tylko na prowadzenie testów oraz pracę przy technologiach Edge Computing czy Campus Network, ale również zwiększanie świadomości nt. Przemysłu 4.0 – mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny Hubraum.
hub4industry powstał dzięki Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu oraz firmom ASTOR i T-Mobile Polska, uczelniom: Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Krakowskiej, a także ekspertom z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki. Jest jednym z pięciu polskich Hubów powołanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w ramach konkursu „Standaryzacja usług hubów innowacji cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw”.

reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2