reklama
reklama
© SatRevolution Przemysł elektroniczny |

SatRevolution: łączność z satelitami STORK nawiązana

W nocy z 13 na 14 lipca zespół inżynierów z SatRevolution nawiązał łączność z dwoma satelitami. STORK-4 i STORK-5 Marta odpowiedziały na zadaną komendę. Przed zespołem Misji Andromeda kolejne wyzwanie związane z kalibracją urządzeń.

30 czerwca dwa satelity polskiej spółki zostały wyniesione na orbitę za pomocą rakiety LauncherOne należącej do Virgin Orbit. Odrzutowiec Boeing 747-400 zwany Cosmic Girl, posłużył jako platforma startowa. Niecałe 90 minut od startu rakieta dotarła na docelową orbitę, gdzie nastąpiło umieszczenie satelitów na niską orbitę okołoziemską. Dla zespołu SatRevolution rozpoczął się etap pracy nad uzyskaniem połączenia z urządzeniami. – We wtorek wieczorem nasi inżynierowie z sukcesem nawiązali połączenie z urządzeniami, potwierdzając doskonałe warunki komunikacji z satelitami STORK-4 i STORK-5 Marta. Tym samym rozpoczęliśmy commissioning phase, który będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński, CEO SatRevolution. Przewidujemy, że pierwsze zobrazowania trafią do naszych klientów pod koniec września. Wyniesienie nanosatelitów na orbitę to przedsięwzięcie przygotowywane przez spółkę przez wiele miesięcy. Po udanym starcie przyszła pora na kolejne działania. – Okres przed startem był niezwykle intensywny dla całego naszego zespołu. Dlatego zaraz po zdarzeniu większość z zaangażowanych osób udała się na zasłużony urlop. To odsunęło nieco w czasie moment nawiązania kontaktu. Cieszymy się, że udało się go zrealizować przy pierwszej podjętej próbie – mówi Grzegorz Zwoliński. Dzięki nawiązaniu kontaktu zespół rozpocznie pracę nad kalibracją urządzeń. Partnerem SatRevolution w obszarze komunikacji z satelitami została włoska firma Leaf Space, która posiada rozbudowaną sieć stacji naziemnych. Dzięki tej infrastrukturze SatRevolution ma zapewnionych więcej punktów zasięgu, co pozwala na częstszą i bardziej strategiczną komunikację z satelitami na orbicie – informuje spółka. Pierwsze dane obserwacyjne z satelitów powinny trafić do partnerów pod koniec września. Dzięki zastosowaniu technologii Space Edge Zero (SEZ), dane obserwacyjne będą przetwarzane jeszcze w kosmosie, a na Ziemię trafi już gotowy produkt, co ułatwi szybką komercjalizację prowadzonych obserwacji.
SatRevolution jest wrocławską spółką założoną w 2016 roku, działającą w branży kosmicznej i zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne. Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej. Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (Real-time Earth-observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów obserwacyjnych. Partnerem SatRevolution od 2019 roku jest firma Virgin Orbit, która w czerwcu 2021 roku, po starcie rakiety LauncherOne, umieściła na orbicie dwa nanosatelity SatRevolution. Satelity polskiego producenta znajdą się też na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, której start jest zaplanowany na grudzień 2021.
reklama
reklama
January 25 2023 00:30 V20.12.1-1