reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ICPT_energy storage
Przemysł elektroniczny |

ICPT: kolejne wdrożenie magazynu energii

Systemy bateryjne Impactu zostały wykorzystane we wspólnym z firmą MySoft projekcie wdrożenia magazynu energii dla farmy fotowoltaicznej zbudowanej prze PGE Energia Odnawialna na Górze Żar w Beskidach. To jeden z największych tego typu projektów w Europie.

PGE Energia Odnawialna SA eksploatuje już oficjalnie swoją farmę fotowoltaiczną na Górze Żar, która współpracuje z magazynem energii będącym wspólnym projektem Impactu i MySoftu.
Projekt na Górze Żar to kolejne wspólne przedsięwzięcie realizowane z firmą MySoft. Równolegle obie firmy wdrożyły magazyn energii dla PKP Energetyka na stacji kolejowej w miejscowości Garbce.
– Impact od ponad 15 lat specjalizuje się w bateryjnych magazynach energii w technologii litowo-jonowej. Projekt na Górze Żar współpracujący z farmą fotowoltaiczną jest jednym z przykładów naszych realizacji. Jest to magazyn energii składający się z dwóch identycznych jednostek składowych o łącznej mocy 550kW – mówi Ireneusz Konarski, menadżer ds. rozwoju stacjonarnych magazynów energii. Magazyn został zaprojektowany i zbudowany w oparciu o ogniwa litowo jonowe w technologii NMC. Składa się z dwóch pracujących równolegle jednostek składowych o łącznej nominalnej energii 980 kWh. Żywotność instalacji jest przewidziana na około 10 lat co przekłada się na ok. 4000 cykli ładowania i rozładowania. Jak wyjaśnia ICPT, magazyn energii to nie jest po prostu zwykła bateria. Wymaga bardzo skomplikowanego systemu nadzoru oraz zarządzania energią. Impact, który od lat rozwija systemy zarządzania energią ma sporo opracowanych technologii, które wcześniej wykorzystywał w pojazdach takich, jak autobusy czy ciężarówki. Obecnie wykorzystuje je również w magazynach stacjonarnych. Nad optymalną i bezpieczną pracą baterii na Górze Żar czuwa system BMS, który monitoruje baterię na kilku poziomach tj. ogniw, modułów i stringów oraz odpowiada za współpracę całej baterii z przekształtnikami energoelektronicznymi oraz nadrzędnymi systemami EMS i SCADA. – Uważamy w Impakcie, że przyszłość rozproszonej energetyki odnawialnej jest powiązana z magazynami energii, dlatego, że są to źródła nieprzewidywalne jeżeli chodzi o wytwarzanie energii. Zarówno farmy fotowoltaiczne, jak i farmy wiatrowe są uzależnione przede wszystkim od bardzo zmiennych w naszym klimacie warunków atmosferycznych. Dlatego tylko połączenie ich z magazynami energii, czyli stworzenie hybrydowej struktury, umożliwi prawidłowy rozwój systemu elektroenergetycznego. I po prostu zwiększy efektywność zyskową inwestycji energetycznych opartych o źródła OZE. Impact jest produkcyjnie przygotowany na wyprodukowanie magazynów o pojemności ponad 400 MWh rocznie – mówi dr inż. Bartłomiej Kras, prezes zarządu ICPT S.A.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama