reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IC Insights Analizy |

Tajwan i Korea mają 40% globalnych mocy produkcyjnych wafli krzemowych

Według stanu na grudzień 2020 roku Tajwan był światowym liderem z 21,4% globalnych mocy produkcyjnych podłoży krzemowych. Na drugim miejscu uplasowała się Korea Południowa (20,4%).

Tajwan był liderem w zakresie wydajności płytek 200 mm. Z kolei w segmencie płytek 300 mm Tajwan uplasował się zaraz za Koreą Południową, w której giganci rynku DRAM i NAND flash, Samsung i SK Hynix, kontynuują gwałtowną rozbudowę swoich fabryk.
Chiny mają na koncie największy wzrost mocy produkcyjnych względem innych regionów, ale pod względem istniejącej wydajności nadal wyprzedzają je Tajwan, Korea Południowa i Japonia.
Tajwan zyskał pozycję lidera w zakresie mocy produkcyjnym wafli po wyprzedzeniu Korei Południowej w 2015 roku (Japonię prześcignął w 2011 roku) i ma zachować pierwsze miejsce do 2025 roku. IC Insights przewiduje, że Tajwan zwiększy miesięczną wydajność fabryk w zakresie podłoży krzemowych o prawie 1,4 miliona wafli (w przeliczeniu na wafle 200 mm) w latach 2020-2025. Chiny na koniec 2020 roku odpowiadały za 15,3% światowych mocy produkcyjnych wafli krzemowych, czyli prawie tyle samo co Japonia i już w tym roku Państwo Środka ma prześcignąć najbliższego rywala pod względem zainstalowanych mocy. W 2010 roku Chiny wyprzedziły Europę, a w 2019 roku po raz pierwszy przekroczyły możliwości produkcyjne Ameryki Północnej. Analitycy IC Insights oceniają, że w latach 2021-2025 moce produkcyjne Ameryki Północnej będą się zmniejszać, ponieważ w regionie tym mocny jest przemysł fabless, opierający się na producentach foundry, głównie z siedzibą na Tajwanie. Europa również ma zmniejszać swój udział w globalnym rynku produkcji wafli. IC Insights wyjaśnia, że w raporcie wzięto pod uwagę całkowitą zainstalowaną miesięczną wydajność fabryk zlokalizowanych w danym regionie, niezależnie od tego, gdzie znajdują się główne siedziby firm będących właścicielami fabryk. Czyli fabryka Samsunga zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych liczona jest do wydajności Ameryki Północnej. „Region” ROW (rest of the world) składa się głównie z Singapuru, Izraela i Malezji, ale obejmuje również takie kraje, jak Rosja, Białoruś i Australia. © IC Insights
March 23 2023 15:49 V20.13.12-1
reklama
reklama