reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Kitron
Przemysł elektroniczny |

Kitron ma za sobą dobry drugi kwartał

Skandynawski dostawca EMS Kitron informuje o solidnym drugim kwartale z rekordowym portfelem zamówień. Firma zrekompensowała niższy popyt w sektorze medycznym silnym wzrostem w innych sektorach rynku.

Kitron twierdzi, że ogólna sytuacja pod względem dostaw materiałów nadal stanowi wyzwanie dla firmy, ale spodziewa się pewnej zmiany na lepsze w czwartym kwartale i prognozuje dalszą poprawę w pierwszej połowie 2022 roku.
Przychody Kitronu za drugi kwartał wyniosły 994 mln NOK (96,4 mln EUR), w porównaniu do 1,04 mld NOK (100,9 mln EUR) w ubiegłym roku. Dostawca EMS twierdzi, że bazowy wzrost przychodów w drugim kwartale wyniósł 5%, ponieważ na przychody w pierwszym półroczu i drugim kwartale negatywnie wpływają efekty walutowe w porównaniu do ubiegłego roku. W drugim kwartale 2021 roku rentowność wyrażona marżą EBIT wyniosła 7,4% w porównaniu do 8,5% w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Marża EBIT znajduje się w górnej części prognozy firmy na 2021 roku i jest zgodna ze strategiczną ścieżką docelową, chociaż niższa niż w zeszłym roku, kiedy istniały korzyści skali ze względu na wyjątkowe wolumeny w zakresie wyrobów medycznych. Portfel zamówień kszałtuje się na poziomie 2,29 mld NOK (222 mln EUR), co stanowi wzrost o 9% w porównaniu z ubiegłym rokiem. – Pomimo negatywnego wypływu efektów walutowych Kitron ma za sobą kolejny solidny kwartał. Co prawda osłabł wzrost popytu związanego z koronawirusem na urządzenia medyczne, ale widać poprawę w innych sektorach rynku. Bazowy wzrost i rentowność są zgodne z naszymi rocznymi wytycznymi i strategią, a rekordowo wysoki portfel zamówień i bardzo silny popyt w kilku sektorach rynku sprawiają, że jesteśmy pewnie wchodzimy w drugie półrocze – komentuje dyrektor generalny Peter Nilsson. Kitron odnotował największy wzrost w sektorach elektryfikacji, łączności i przemysłu, podczas gdy przychody spadły w sektorze obronnym/lotniczym. Zgodnie z oczekiwaniami, przychody z obszaru urządzeń medycznych zostały stopniowo znormalizowane po wzroście popytu związanym z pandemią w 2020 roku. Zysk operacyjny (EBIT) w drugim kwartale wyniósł 73,1 mln NOK (7 mln EUR), w porównaniu do 88,0 mln NOK (8,5 mln EUR) w zeszłym roku. EBITDA wyniosła 97,5 mln NOK (9,4 mln EUR), w porównaniu do 113,8 mln (11 mln EUR) w zeszłym roku. Zysk po opodatkowaniu wyniósł 49,5 mln NOK (4,8 mln EUR), w porównaniu do 64,3 mln (6,2 mln EUR) w tym samym kwartale roku poprzedniego. Kitron jest skandynawską firmą świadczącą usługi w zakresie produkcji elektroniki dla sektorów łączności, elektryfikacji, przemysłu, urządzeń medycznych i obronności/lotnictwa. Firma ma oddziały w Norwegii, Szwecji, Litwie, Niemczech, Polsce, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Kitron osiągnął przychody w wysokości około 4,0 mld NOK (0,47 mld USD) w 2020 roku i zatrudnia około 1800 pracowników.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-1
reklama
reklama