reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Badacze Politechniki Warszawskiej wykorzystują potencjał teraherców

Duże zdolności prześwietlania przedmiotów i możliwość przesyłania informacji – to cechy promieniowania terahercowego, które wzbudzają zainteresowanie świata nauki. Nowatorskie rozwiązania w tym obszarze tworzą m.in. badacze z Politechniki Warszawskiej.

Naukowcy Politechniki Warszawskiej są zaangażowani w prace ośrodka CENTERA (Center for Terahertz Research and Applications), założonego przez światowej klasy polskich fizyków: prof. Wojciecha Knapa (kieruje centrum) i prof. Tomasza Skotnickiego. Centrum powstało, żeby zajmować się badaniami nad podstawowymi i aplikacyjnymi własnościami promieniowania terahercowego. Takie prace wciąż mają na świecie pionierski charakter, bo używanie teraherców wiąże się zwykle z wysokimi wymaganiami, przede wszystkim finansowymi. Polskie tranzystory Zespół z PW kierowany przez prof. Tomasza Skotnickiego i prof. Romualda Becka (obaj związani z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych PW) pracuje nad polskimi technologiami wytwarzania tranzystorów. Baza już jest – to wiedza i umiejętności, jak budować małe i tanie (tj. skierowane do szerokiego odbiorcy) detektory i emitery. Naukowcy wykorzystują do tego linie produkcyjne układów krzemowych. W ten sposób nie trzeba generować teraherców kosztownymi metodami optycznymi. Naukowcy prowadzą swoje badania w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii PW CEZAMAT. Wykorzystanie grafenu W zeszłym roku w czasopiśmie „Physical Review X” opublikowano pracę, z której wynika, że promieniowanie terahercowe wzmacniają specjalne struktury na grafenie. Takie właściwości mogą znaleźć szerokie zastosowania, np. w łączności telekomunikacyjnej. Wdrożenie tych pomysłów wymaga połączenia wiedzy o terahercach (którą mają badacze z CENTERY) i doświadczenia specjalistów od grafenu (a tacy pracują w zespole prof. Mariusza Zdrojka z Wydziału Fizyki PW). Dlatego CENTERA i Politechnika Warszawska zamierzają stworzyć wspólne centrum badawcze, którego celem będzie zrealizowanie projektu anten terahercowych i innych urządzeń do zastosowania w medycynie, farmacji czy kontroli jakości. Szeroka współpraca Kluczowe znaczenie dla rozwoju technologii terahercowych w Polsce ma dalsza ścisła współpraca naszych wiodących ośrodków badawczych. W planach jest utworzenie konsorcjum CENTERY, PAN i Politechniki Warszawskiej. Takie połączenie daje nowe możliwości, przede warunki do szybkiego opracowywania rozwiązań i wprowadzania ich na rynek.
CENTERA – Center for Terahertz Research and Applications – to centrum R&D finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Jego założyciele – światowej klasy polscy fizycy: prof. Wojciech Knap i Tomasz Skotnicki – od kilkunastu lat zajmują się pionierskimi badaniami w dziedzinie promieniowania terahercowego. Źródło: Politechnika Warszawska

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-2
reklama
reklama