reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny |

W Gdańsku ma powstać centrum operacyjne POLSY

Za kilka lat ma powstać w Gdańsku centrum operacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej - zapowiedział w piątek prezes POLSY Grzegorz Wrochna. Kompleks będzie pozyskiwał i wykorzystywał dane z satelitów.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podkreślił, że przemysł kosmiczny to dziś ważna część gospodarki, bez którego nie można sobie wyobrazić dobrze funkcjonującego nowoczesnego państwa.
Szacunkowy koszt budowy centrum operacyjnego POLSY może wynieść około 20 mln EUR – poinformował Grzegorz Wrochna.
– Żeby w Polsce tę gałąź rozwijać powstaje Krajowy Program Kosmiczny. Będzie on dotyczył wykorzystania danych satelitarnych z satelitów unijnych, budowy własnych satelitów, ochrony tych własnych satelitów, ale także rozwoju technologii kosmicznych i rakietowych – mówił na konferencji prasowej w Gdańsku szef POLSY. Grzegorz Wrochna wyjaśnił, że w tym celu POLSA planuje rozbudowę bazy infrastrukturalnej. – Chcielibyśmy, żeby tutaj w Gdańsku bądź jego okolicach powstało centrum operacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej, które będzie zajmowało się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem danych satelitarnych oraz udostępnianiem ich uczelniom, firmom czy administracji państwowej – zapowiedział. Podkreślił, że budowa centrum operacyjnego POLSY ma być finansowana z Krajowego Planu Odbudowy oraz Krajowego Programu Kosmicznego. – I to jest perspektywa do roku 2025 i 2026 – zaznaczył. Dodał, że za lokalizacją centrum operacyjnego POLSY w Gdańsku przemawia m.in. powód techniczny. – Im bowiem dalej na północ jest antena, tym więcej danych z satelitów może zebrać – objaśnił. Inną naturalną przesłanką, aby obiekt zbudować w Gdańsku jest to, że POLSA ma swoją siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. – Chcemy rozwijać działalność Polskiej Agencji Kosmicznej tutaj na miejscu w Gdańsku. Chcemy, żeby Pomorze było ośrodkiem, gdzie dzięki dostępności kadr i dobrej lokalizacji będzie można tę działalność rozwijać zarówno po stronie przemysłu, jak i po stronie nauki – powiedział wiceminister rozwoju pracy i technologii Robert Tomanek. Dodał, że działania te są zakotwiczone w projekcie Polityki Przemysłowej Polski, gdzie sektor lotniczo-kosmiczny wymieniany jest jako jeden z sektorów przyszłościowych oraz w Krajowym Planie Odbudowy, gdzie na rozwój tego obszaru działania przeznaczono 170 mln EUR. Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Robert Pietrzak
reklama
reklama
May 29 2023 15:20 V20.14.29-2