reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

„Robot domy muruje”

Tak brzmiałaby dzisiejsza wersja wierszyka dla dzieci z zamierzchłych czasów, bowiem naukowcy z Kielc wraz z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu i firmą STRABAG zaprojektowali maszynę do murowania ścian.

Chociaż o automatyzacji procesu układania cegieł mówi się niemal od początku rewolucji przemysłowej, to dopiero teraz technologia pozwoliła na innowacyjne rozwiązania automatyzujące pracę na budowie. Na rynku pojawiają się już mobilne maszyny, które wykonują zadania do tej pory zarezerwowane tylko dla człowieka. Przełomem okazał się rozwój kilku niezależnych gałęzi, w tym robotyki i informatyki.
Na badania i opracowanie projektu konsorcjum dostało 8 mln PLN z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Naukowcy z Kielc wspólnie z warszawskim Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu i firmą STRABAG zaprojektowali maszynę do murowania ścian. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Na pomysł skonstruowania robota pracownicy uczelni wpadli po rozmowach z jedną ze świętokrzyskich firm, która określiła parametry konstrukcji i dostarczyła wynalazcom wiedzy budowlanej. – Maszyna jest w stanie stawiać ściany w błyskawicznym tempie. Dzięki specjalnemu ramieniu robot podczas pracy praktycznie nie musi się poruszać. Nie przeszkadza mu ani ciemność, ani zła pogoda. Zautomatyzowanie procesu murowania to mniejsze wydatki, większa precyzja i szybsza realizacja zadania – czytamy w komunikacie Politechniki Świętokrzyskiej. Jak podkreśla prof. Jakub Takosoglu, dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn PŚK, cechą wyróżniającą urządzenie jest jego mobilność. Jak dotąd maszyny tego typu były instalowane na stałe. Podobnego robota zbudowali na razie tylko Amerykanie. Jest wykorzystywany do stawiania ścian zewnętrznych w wielkopowierzchniowych budowlach. W przypadku polskiego wynalazku maszyna będzie mogła pracować wewnątrz budynku. Nowe rozwiązanie już niebawem trafi na rynek. Źródło: Politechnika Świętokrzyska

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama