reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny |

Apator i Phoenix Systems dostarczą urządzenia dla Energi Operator

Konsorcjum spółek Grupy Apator i Phoenix Systems podpisało umowę na rozwój inteligentnych urządzeń energetycznych w sieci Energi Operatora.

W drugiej połowie kwietnia konsorcjum zawarło umowę z Energą Operatorem na sprzedaż i dostawę 7000 sztuk zestawów koncentratorowo-bilansujących (ZKB). Urządzenia, będące fundamentem ekosystemu sieci inteligentnych (ang. Smart Grid) Energi Operatora, zostaną dostarczone do Gdańska, Kalisza, Koszalina, Olsztyna, Płocka i Torunia – czytamy w komunikacie.
Apator SA i Apator Telemetria będą odpowiedzialne za produkcję i projektowanie urządzeń, a Phoenix Systems za oprogramowanie oparte na Phoenix-RTOS – otwartym, skalowalnym systemie operacyjnym dla internetu rzeczy.
– Zakup ZKB to kolejny kamień milowy we wdrażaniu inteligentnych sieci w Energa Operator. Konsekwentnie kontynuujemy rozpoczęte w 2010 roku wdrażanie instalacji smart meteringu u użytkowników końcowych, jednocześnie dbając o niezbędny rozwój technologiczny w dotychczas stosowanych rozwiązaniach. Wdrożenie to niesie za sobą wiele korzyści dla odbiorcy, z których najważniejsze to możliwość rozliczenia energii na podstawie rzeczywistych danych o zużyciu, możliwość sprawdzenia ilości energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów oraz stworzenie świadomego odbiorcy energii elektrycznej – mówi Ewa Sikora, dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych Energa Operator. Ewa Sikora zwraca uwagę, że zmiany zachodzące w polskim prawie stawiają nowe wyzwania i coraz ostrzejsze wymagania w stosunku do infrastruktury metrologicznej. – Jako Operator Systemu Dystrybucyjnego inwestujemy w nowe rozwiązania technologiczne, takie jak wykorzystanie technologii PRIME 1.4 na częstotliwościach do 500 kHz do łączności pomiędzy licznikami a koncentratorami. Dzięki temu rozwiązaniu zapewnimy łączność z urządzeniami obecnie wykorzystywanymi w Energa Operator oraz z przyszłymi rozwiązaniami oferowanymi na rynku globalnym – dodaje przedstawicielka firmy.
Strategia transformacji polskiej energetyki zakłada między innymi, że do 2028 roku 80% gospodarstw domowych ma mieć nowoczesne liczniki zdalnego odczytu. Do wymiany pozostało ponad 14 mln tych urządzeń.
Nowy projekt połączy know-how spółek grupy Apator w zakresie projektowania i produkcji urządzeń smart grid z doświadczeniem Phoenix Systems w zakresie systemu operacyjnego dla urządzeń IoT oraz rozwoju stosów komunikacyjnych wykorzystywanych w inteligentnych sieciach. Phoenix-RTOS jest już używany w inteligentnych gazomierzach, licznikach energii i koncentratorach danych. Obecnie Apator i Phoenix Systems pracują nad kolejnymi wspólnymi projektami, m.in. innowacyjnym inteligentnym licznikiem, który umożliwi korzystanie z nowych funkcjonalności wprowadzanych przez aplikacje (jak w smartfonie). ZKB to połączenie licznika bilansującego z koncentratorem danych, montowanym w stacjach średniego napięcia, aby zapewnić wsparcie komunikacji z inteligentnymi licznikami oraz dostarczanie danych pomiarowych dotyczących parametrów jakości energii elektrycznej. Montaż urządzeń wynika z decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, pozyskane informacje mają posłużyć do przyszłej regulacji jakości. – ZKB jest kluczowym elementem inteligentnej sieci, który umożliwia komunikację pomiędzy licznikami zdalnego odczytu pracującymi w oparciu o nowoczesne technologie PLC – wyjaśnia Artur Bratkowski, dyrektor ds. Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator SA. – To rozwiązanie pełni rolę "lokalnego inteligentnego nadzorcy" w komunikacji licznikowej, działającego na poziomie stacji elektroenergetycznej Sn/nN. Jest też elementem niezbędnym dla komunikacji z pozostałą częścią infrastruktury AMI (np. systemem HES). Naszym celem jest zaoferowanie kompleksowego rozwiązania dla AMI, a ZKB jest kolejnym etapem budowania kompleksowej oferty Grupy Apator w zakresie smart meteringu – dodaje Artur Bratkowski. – Rozwijane wspólnie z Apatorem innowacyjne urządzenie ZKB stanowi kolejny, ważny element we wdrażaniu inteligentnego opomiarowania w Polsce – powiedział Paweł Pisarczyk, prezes Phoenix Systems. – Wierzę, że użycie szerokiego pasma tj. wszystkich kanałów komunikacyjnych PRIME 1.4 pozwoli na odczyt danych z liczników energii w czasie rzeczywistym, co stanowi warunek konieczny dla rozwoju energetyki przyszłości, opartej o społeczności energetyczne. Cieszę się, że nasz otwarty system operacyjny Phoenix-RTOS jest coraz częściej wybierany jako podstawa dla nowoczesnych urządzeń pomiarowych, które są już urządzeniami internetu rzeczy. Nowe Prawo energetyczne przewiduje m.in. harmonogram montażu przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej liczników zdalnego odczytu - tzw. inteligentnych. Do końca 2023 r. ma je mieć co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD, dwa lata później - 35 proc., na koniec 2027 r. wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 65 proc., a do końca 2028 r. - co najmniej 80 proc. Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach 15 min. Gromadzone będą też dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, których zbieranie będą przewidywać odrębne przepisy
March 23 2023 15:49 V20.13.12-1
reklama
reklama