reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Największe transakcje na polskim rynku VC w 1Q2021

PFR Ventures podsumowało pierwszy kwartał 2021 roku na polskim rynku venture capital. W największych inwestycjach w tym okresie uczestniczyło VIGO Ventures, a za najciekawszą transakcję uznano inwestycję w Airly.

Kluczowe dane z pierwszego kwartału 2021 roku to:
  • 93 sfinansowanych spółek,
  • 243 mln PLN zainwestowanego kapitału,
  • 65 zaangażowanych funduszy,
  • -2,5%: wartość transakcji w porównaniu do 1Q2020,
  • +40,3%: liczba transakcji w porównaniu do 1Q2020.
– Kapitał w rundach pre-Seed lub Seed otrzymało bardzo dużo młodych start-upów. Część z nich w niedalekiej przyszłości pozyska dalsze, większe finansowanie, co przełoży się na wzrost wartości i umocnienie naszego ekosystemu. Także w Inovo zainwestowaliśmy w Spacelift na etapie Pre-Seed. Spółka zamknęła drugą rundę w około pół roku. W zeszłym kwartale pozyskała dodatkowe $6M od brytyjskiego Blossom Capital. Nie jest to odosobniony przykład w naszym portfelu. Coraz częściej decydujemy się na inwestycje early-stage, dlatego tym bardziej cieszy nas rosnąca liczba młodych spółek technologicznych. Już niedługo będziemy mogli pochwalić się kolejnymi inwestycjami z Polski i regionu – komentuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners. Za najciekawszą transakcję została uznana inwestycja w Airly. – Warto zwrócić uwagę na transakcję Airly – zespół przyciąga do siebie kolejnych aniołów biznesu z ekstraklasy – stwierdza Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu w PFR Ventures. – Rozwiązujemy bardzo ważny, globalny problem, który dotyka milionów ludzi. To ułatwia zainteresowanie topowych aniołów biznesu, którzy chcą się zaangażować w naprawę planety i środowiska. Przykłady sir Richarda Bransona, sir Ronalda Cohena, założycieli Ubera czy Bolta i ich współpracy z Airly pokazują, że jakość powietrza jest bardzo istotnym elementem walki o poprawę środowiska. Sam proces nie różni się od rozmów z innymi inwestorami poza tym, że czasem mamy tylko jedno spotkanie, by zaprezentować firmę i wizję na jej rozwój. Na pewno współpraca z czołowymi przedsiębiorcami na świecie to świetna okazja do nauki dla Airly, ale również niesamowita sieć kontaktów, która pomaga nam w rozwoju i budowaniu partnerstw każdego dnia – mówi Wiktor Warchałowski CEO w Airly.
Raport przygotowały © PFR Ventures i INOVO Venture Partners przy współpracy NCBR, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dealroom.co.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1