reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© head off dreamstime.com Analizy | 13 kwietnia 2021

Gartner: TOP 10 dostawców półprzewodników

Światowe przychody z rynku półprzewodników w 2020 roku wyniosły 466,2 mld USD, czyli o 10,4% więcej niż w roku poprzednim – raportuje firma Gartner. W tym roku Samsung znowu ma szansę odebrać Intelowi prowadzenie.

Do wzrostu na rynku półprzewodników przyczyniła się sprzedaż w takich segmentach produktów, jak: pamięci, procesory graficzne i chipsety 5G, napędzana popytem na usługi chmurowe, komputery osobiste czy telefony 5G. Z kolei elektronika samochodowa i przemysłowa ucierpiały z powodu COVID-19 – komentuje Andrew Norwood, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. Intel utrzymał pozycję światowego dostawcy półprzewodników nr 1 pod względem przychodów w 2020 roku, a za nim uplasowały się Samsung Electronics, SK hynix i Micron. Przychody Intela z działalności w branży półprzewodników zwiększyły się o 7,4%, dzięki sprzedaży dla kluczowych klientów i popytowi na procesory serwerowe. Najlepsze wyniki wśród firm z pierwszej dziesiątki mają na koncie NVIDIA i MediaTek. Wzrost firmy NVIDIA o 45,2% był głównie spowodowany działaniami firmy w obszarach gier i centrów danych. Natomiast przychody firmy MediaTek w 2020 roku wzrosły o 38,1%, do czego przyczyniły się problemy, jakie w ubiegłym roku miał chiński Huawei. Będą braki na rynku pamięci Układy pamięci stanowiły 26,7% sprzedaży półprzewodników w 2020 roku, a przychody z tego sektora wzrosły o 13,5%. Był to rezultat kluczowego w ubiegłym roku trendu do przenoszenia nauki i pracy do domów, co napędzało rozwój branży serwerowej oraz sprzedaż komputerów osobistych i ultramobilnych. Przychody z segmentu NAND flash zwiększyły się w ubiegłym roku o 25,2%. Braki tych układów były wyraźne w pierwszej połowie 2020 roku. – Na 2021 roku przewidywane są niedobory zarówno pamięci NAND flash, jak i DRAM, co spowoduje podwyżkę cen i wzrost przychodów o około 25% – mówi Andrew Norwood. – Dzięki temu koncentrująca się na pamięciach firma Samsung ma duże szanse na odzyskanie pozycji lidera w rankingu największych firm półprzewodnikowych za 2021 rok, ponownie wyprzedzając Intela – dodaje analityk Gartnera.
20202019 FirmaPrzychody 2020Udziały w rynku 2020 (%) Przychody 2019Wzrost 2020-2019 (%)
11Intel72,75915,667,7547,4
22Samsung Electronics57,72912,452,38910,2
33SK hynix25,8545,522,29716,0
44Micron Technology22,0374,720,2548.8
56Qualcomm17,6323,813,61329,5
65Broadcom15,7543,415,3222,8
77Texas Instruments13,6192,913,3641,9
813MediaTek10,9882,47,95838,1
916NVIDIA10,6432,37,33145,2
1014KIOXIA10,3742,27,82732,5
Pozostałe:208,84844,8194,2287,5
Łącznie:466,237100,0422,33710,4
© Gartner
reklama
July 15 2021 08:57 V18.20.2-2