reklama
reklama
© VIGOSystem Przemysł elektroniczny |

Mocny początek roku VIGO System

Producent najbardziej zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni oraz materiałów półprzewodnikowych w I kwartale 2021 r. zwiększył sprzedaż o blisko 18%, do rekordowych 14,6 mln zł.

Kluczowy wpływ na wyniki VIGO System miała rekordowa sprzedaż do firm z branży zbrojeniowej, jak również wyższe przychody w segmencie przemysłowym oraz bezpieczeństwa transportu.
– Rekordowy 2020 rok zdecydowanie nie wyczerpał potencjału VIGO System do dalszego dynamicznego wzrostu skali działalności. Pierwszy kwartał nowego roku zamknęliśmy z nowym rekordem sprzedażowym, utwierdzającym nas w przekonaniu, że niezależnie od niesprzyjających warunków zewnętrznych związanych z pandemią mamy wszelkie predyspozycje ku temu, by 2021 roku istotnie zwiększyć skalę naszej działalności. Motorem wzrostu VIGO System w 2021 roku oraz latach kolejnych będą w naszej ocenie zarówno rosnące obroty z dotychczasowymi kluczowymi klientami, których produkty, oparte o rozwiązania VIGO System, zyskują na popularności, jak również poszerzenie grona naszych partnerów – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System. Największym odbiorcą produktów VIGO System w I kwartale br. był przemysł. Sprzedaż detektorów oraz sensorów podczerwieni dla aplikacji przemysłowych, adresowana do zróżnicowanego grona kilkudziesięciu kontrahentów, wzrosła w analizowanym okresie o 4%, do 5,4 mln zł. Drugą pod względem wielkości sprzedaży grupą odbiorców detektorów VIGO w minionym kwartale były firmy z branży zbrojeniowej, z francuskim Safran Aerotechnics na czele. Segment ten odpowiadał za 34% przychodów firmy w I kw. 2021 r. Realizacja zamówień od francuskiej Grupy oraz innych klientów w Europy pozwoliła zwiększyć przychody segmentu aż o 462%, do 5,0 mln zł. Trzecią pozycję rankingu sprzedażowego VIGO System w minionym kwartale zajął segment detektorów wykorzystywanych w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa transportu. Przychody ze sprzedaży produktów wykorzystywanych m.in. w systemach do wykrywania awarii w kolejach dużych prędkości oraz do wykrywania pożarów w pociągach wyniosły 2,4 mln zł, odpowiadając za 16% całkowitej sprzedaży okresu.
VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od ponad 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 r. Od 2019 r. VIGO System produkuje również zaawansowane materiały półprzewodnikowe, wykorzystywane w produkcji szeregu urządzeń fotonicznych stosowanych m.in. w elektronice użytkowej oraz motoryzacji.
reklama
reklama
January 25 2023 00:30 V20.12.1-2