reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayTumisu
Przemysł elektroniczny |

Blisko 37 mln PLN z UE dla 39 start-upów z Polski Wschodniej

W siódmej rundzie konkursu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała najlepsze start-upy gotowe do wprowadzenia swojego produktu na rynek. Blisko 37 mln PLN trafi do 39 firm.

W konkursie wnioski złożyły 104 młode firmy technologiczne na ponad 101,5 mln PLN. Wśród wybranych firm znajduje się m.in. Lumekko z projektem „Unikatowe nanosystemy luminescencyjne Lumekko Sp. z o.o”. Mówiąc w skrócie: chodzi o specjalny proszek umożliwiający potwierdzanie autentyczności dokumentów. A trochę dokładniej: elementy zabezpieczające to składniki materiału tworzącego dokument, które są niewidoczne do momentu ich aktywacji promieniowaniem z zakresu ultrafioletu i/lub bliskiej podczerwieni. Wtedy następuje emisja różnobarwnego światło widzialnego, o charakterystycznym widmie emisji, stanowiącym „odcisk palca”. Ułatwia to potwierdzenie autentyczności produktu i jednocześnie utrudnia jego podrobienie. Inna młoda firma wybrana do wsparcia jest zdecydowanie bliżej klasycznej elektroniki. Projekt Rradius Sp. z o.o. nosi bowiem nazwę: „Rradius – inteligentny system do lokalizacji urządzeń radiowych w oparciu o układy FPGA i szybkie przetworniki RF”. System ma być przeznaczony zarówno do zastosowań komercyjnych, jak i na potrzeby służb mundurowych. Rradius pozwala na precyzyjne zlokalizowanie beaconów, telefonów lub dronów i umożliwi analizę spektrum częstotliwości w zakresie od 75 MHz do 6 GHz, wskazując położenie obserwowanych urządzeń. Kolejnym przykładem wartym uwagi jest firma Seamore z projektem „Wprowadzenie do sprzedaży lekkich pojazdów typu ROV z systemami wspomagania operatora opartymi na uczeniu maszynowym”. Seamore tworzy lekkie drony podwodne (ROVs) wykorzystujące algorytmy AI, ich rozwiązania przeznaczone są dla klientów indywidualnych, jak i dla dużych firm. Wartość wsparcia dla wymienionych powyżej firm wynosi odpowiednio:
  • Lumekko – 927,2 tys. PLN,
  • Rradius – 943,2 tys. PLN,
  • Seamore – 999,94 tys. PLN.
Celem konkursu realizowanego w ramach poddziałania 1.1.2 POPW „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” jest sfinansowanie rozwoju działalności biznesowej start-upów, które pomyślnie zakończyły inkubację w ramach jednej z „Platform startowych”. W 7. rundzie konkursu najwięcej zarekomendowanych projektów skierowanych jest do branży IT, medycyny oraz IT w medycynie. Rekomendacje otrzymały wnioski z Platform startowych: Unicorn Hub (13), Start in Podkarparckie (9), Idealist (6), Wschodni Akcelerator Biznesu (5) i Hub of Talents 2 (5) i Startup Heroes (1).

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1