reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 10 marca 2021

Inteligentna rura? Rozwiązania Przemysłu 4.0 sprawdzą się przy monitoringu rurociągów

Ferrum, producent rur do przesyłu mediów, rusza z innowacyjnym projektem, którego celem jest opracowanie systemu monitorowania rurociągów.

Innowacyjne rozwiązanie pozwoli na precyzyjne określenie zarówno aktualnego stanu technicznego, jak również żywotności instalacji oraz będzie miało kluczowy wpływ na bezpieczeństwo użytkowania – informuje Ferrrum.
Projekt badawczo-rozwojowy, którego efektem końcowym ma być „inteligenta rura – smart pipe ”, Ferrum będzie realizować wraz SHM Systems przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. – Projekt doskonale wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej Ferrum. Jednym z jej filarów jest innowacyjność, napędzana przez inwestycje w badania i rozwój (B+R). Jestem przekonany, że połączenie doświadczeń i kompetencji polskiego lidera w produkcji rur z unikalną technologią SHM, wsparte wszechstronną wiedzą AGH daje solidną podstawę do szybkiego opracowania i wdrożenia nowoczesnego produktu. Już teraz dostrzegamy zapotrzebowanie rynku na rozwiązania, które będzie oferować „smart pipe – wyjaśnia Krzysztof Kasprzycki, prezes zarządu Ferrum SA. Spółka wskazuje, że zastosowania „smart pipe”, poprzez monitoring systemu rurociągów, pozwolą w dłuższym terminie na wydłużenie czasu eksploatacji instalacji. Najważniejszą cechą „inteligentnej rury” ma być automatyczne, nieprzerwane i zdalne monitorowanie pracy rurociągu. To umożliwi podjęcie działań przed wystąpieniem ewentualnej awarii. – Rozwiązania „smart pipe” opierają się na odczytach danych z szeregu czujników, które będą sprawdzać stan rur i z odpowiednim wyprzedzeniem zaalarmują o potencjalnym zagrożeniu. To natomiast pozwala działać prewencyjnie i daje czas na odpowiednią reakcję służb eksploatacyjnych zanim dojdzie do rozszczelnienia instalacji – podkreśla prezes Krzysztof Kasprzycki. Ferrum to krajowy producent rur do przesyłu mediów. Spółka specjalizuje się w produkcji rur stalowych ze szwem oraz kształtowników zamkniętych. 29 kwietnia 2021 Grupa opublikuje wyniki finansowe za ubiegły rok. Po trzech kwartałach 2020 roku Ferrum miało na koncie 408,8 mln zł skonsolidowanych przychodów (wzrost ok. 13 proc. r/r). Motorem napędowym wzrostu były m.in. większe wolumeny sprzedaży w kluczowych obszarach produktowych – m.in. rur spiralnie spawanych. Zysk operacyjny wyniósł około 6,06 mln zł. Źródło: akcjonariat.pl
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-2