reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Beata Bieńkowska InPhoTech
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka opracowała i wdrożyła innowacyjny światłowód wielordzeniowy

Wykorzystany do połączenia dwóch serwerowni światłowód opracowany przez polską spółkę InPhoTech zapewnia siedmiokrotnie większą przepustowość sieci w porównaniu z dotychczas stosowanymi powszechnie światłowodami jednordzeniowymi.

Dostawca systemów informatycznych oraz produktów z obszaru automatyki przemysłowej, Hilltech SA wdrożył innowacyjny światłowód siedmiordzeniowy IPT-Core, opracowany przez polską spółkę InPhoTech. Zainstalowany w zakładzie produkcyjnym w Stalowej Woli światłowód IPT-Core dzięki specjalnej strukturze umożliwia zastąpienie siedmiu standardowych światłowodów jednym włóknem. – Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą InPhoTech ponieważ interesują nas innowacje przełomowe. Technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego chcemy być gotowi na to, co przyniesie przyszłość. Istotny jest również fakt, że mamy do czynienia z polskim produktem zaawansowanych, absolutnie wyjątkowych technologii – mówi Wojciech Maślany, prezes zarządu HillTech.
– Efekt naszych wspólnych działań to krok milowy w zastosowaniu polskich światłowodów nowej generacji w warunkach przemysłowych – komentuje Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu firmy InPhoTech. Produkcją masową światłowodów wielordzeniowych zajmie się specjalne do tego powołana spółka córka firmy InPhoTech – IPT Fiber.
Współpraca InPhoTech i HillTech rozpoczęła się w 2020 roku. Zaimplementowany światłowód pomyślnie przeszedł fazę pomiarów i testów. Jak podkreślają firmy w komunikacie, prawidłowo funkcjonująca tego typu instalacja to ewenement w skali światowej i ogromny sukces polskiej myśli technicznej, a rozwiązanie firmy InPhoTech jest patentowane na kluczowych międzynarodowych rynkach. – Z jednej strony rozwijamy technologię światłowodową, której pionierami w Europie byli polscy naukowcy, z drugiej – skutecznie odpowiadamy na globalne wyzwanie, jakim jest optymalizacja przesyłu danych, zwiększenie przepustowości mocno obciążonych sieci. Przezwyciężyliśmy bariery technologiczne, z którymi mierzą się inżynierowie w laboratoriach na całym świecie. Udana współpraca z firmą Hilltech potwierdza, że nasze światłowody pozwalają na niezawodny transfer ogromnej liczby informacji, który ma kluczowe znaczenie przy wdrażaniu sieci 5G oraz urzeczywistnienia idei internetu rzeczy – podkreśla Tadeusz Tenderenda, wiceprezes InPhoTech ds. rozwoju biznesu. Jak informuje InPhoTech, w przygotowaniu są kolejne wdrożenia, m.in. w dziedzinie zaawansowanych czujników światłowodowych. Spółka prowadzi również prace nad kolejną generacją IPT-Core zwiększając liczbę jego rdzeni do aż 19. Firma HillTech kierowana przez prezesa Wojciecha Maślanego specjalizuje się w zaawansowanych systemach sprzedażowych i płatniczych oraz dostarczaniu produktów z obszaru automatyki przemysłowej. Jest m.in. integratorem i dostawcą urządzeń dla Agencji Rozwoju Przemysłu do największej polskiej fabryki maseczek ochronnych w ramach projektu #PolskaSzwalnia. Spółka InPhoTech jest polską firmą badawczo-wdrożeniową, wdrażającą do przemysłu innowacyjne produkty z obszaru fotoniki światłowodowej. Światłowód IPT-Core otrzymał grant w ramach II Fazy Instrumentu MŚP w programie Horyzont 2020 – to prestiżowy grant przyznawany przez Komisję Europejską najlepszym europejskim projektom innowacyjnym. Produkcją masową światłowodów wielordzeniowych zajmie się specjalne do tego powołana spółka córka firmy InPhoTech – IPT Fiber. fot. © Beata Bieńkowska, InPhoTech

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1