reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny |

PGNiG sięga po przemysłowy internet rzeczy do bilansowania energii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przetestuje system rzeszowskiego start-upu TruBlu, który ma pozwolić na bilansowanie w czasie rzeczywistym energii elektrycznej pochodzącej z rozproszonych instalacji wytwórczych.

Rozwiązanie zaprojektowane przez rzeszowski start-up TruBlu zdalnie zbiera dane z liczników i zarządza rozproszonymi urządzeniami pobierającymi energię elektryczną, umożliwiając m.in. unikanie strat energii.
Projektowane dla PGNiG rozwiązanie ma za zadanie zbierać i przetwarzać na odległość dane pomiarowe z urządzeń pobierających energię elektryczną, a docelowo zdalnie zarządzać w czasie rzeczywistym rozproszoną infrastrukturą energetyczną wyposażoną w technologię przemysłowego internetu rzeczy (IIoT). Zastosowanie tej technologii umożliwi bilansowanie energii, czyli monitorowanie pomiarów i sygnalizowanie odchyleń od normy i stanów alarmowych, dzięki czemu możliwe będzie ograniczanie kosztów zakupu energii. Planowane jest także zastosowanie technologii blockchain do przesyłania i zapisywania transakcji bilansujących, co zapewni bezpieczeństwo i niezmienność danych historycznych. – Testowe wdrożenie systemu zaplanowane jest w ośmiu rozproszonych punktach poboru i wytwarzania energii elektrycznej PGNiG, gdzie zaplanowano instalację inteligentnych układów wykorzystujących technologię IIoT. Projekt wpisuje się we wprowadzony w 2020 roku w Grupie Kapitałowej PGNiG Program Poprawy Efektywności Energetycznej, a sam pilotaż jest kolejnym przykładem otwartości PGNiG na współpracę ze środowiskiem start-upowym – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju. Projekt jest wynikiem współpracy PGNiG z rzeszowskim start-upem TruBlu. To już czwarty start-upowy projekt wybrany do weryfikacji technologicznej i biznesowej przez PGNiG w ramach programu akceleracyjnego IDEA Global firmy HugeTECH, w którym uczestniczy PGNiG. – Odbiorcą biznesowym zaprojektowanego rozwiązania jest Oddział Obrotu Hurtowego PGNiG. W ramach spółki PGNiG SA to właśnie ta jednostka zajmuje się handlem gazem ziemnym, ropą naftową, energią elektryczną, uprawnieniami do emisji CO2 i prawami majątkowymi, jak również odpowiada za bilansowanie energii – wyjaśnił wiceprezes PGNiG. Pilotaż ma umożliwić wypracowanie docelowego rozwiązania informatycznego i sprzętowego, spełniającego wymagania biznesowe PGNiG. Pierwsze wyniki pilotażu spodziewane są w maju 2021 roku.
reklama
reklama
March 19 2023 23:07 V20.13.9-1
reklama
reklama