reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 15 lutego 2021

Na Uniwersytecie Gdańskim powstają nowoczesne luminofory na podczerwień

Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzony jest projekt „Perowskity i szerokopasmowe luminofory na podczerwień do diod świecących”. Co kryje się pod tym enigmatycznym sformułowaniem?

Nad miniaturowymi, podczerwonymi luminoforami do świecących diod pracuje zespól kierowany przez prof. Sebastiana Mahlika z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG razem ze specjalistami z Tajwanu. Takie luminofory będzie można wykorzystać m.in. w przemyśle spożywczym i medycynie, a nawet montować w smartfonach.
Naukowcy wyjaśniają, że niewidoczne dla człowieka światło podczerwone ma mnóstwo zastosowań: od badania składu żywności, po sprawdzanie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jednocześnie, w ostatnim czasie, kolosalnej miniaturyzacji uległy komponenty elektroniczne, w tym świecące diody (LED). Takich źródeł światła można dzięki temu używać m.in. w smartfonach. Luminofor może natomiast przetworzyć emitowane przez diodę światło w promienie podczerwone o pożądanym zakresie fal. – Celem naszego nowego projektu jest wytworzenie oraz charakteryzacja nowoczesnych luminoforów emitujących światło w zakresie widzialnym oraz podczerwieni, wzbudzanych światłem z diod luminescencyjnych – mówi dr hab. Sebastian Mahlik, prof. UG. – Chcemy stworzyć nowoczesne luminofory świecące w podczerwieni do przyszłych zastosowań, np. w przemyśle spożywczym lub medycynie. W badaniach skupiamy się na źródłach światła LED, na udoskonaleniu ich widma emisji za pomocą luminoforu, a także na ich zminiaturyzowaniu, by można było je zamontować np. w smartfonie – dodaje specjalista. Projekt stanowi kontynuację wspólnych badań prowadzonych przez grupę prof. R. S. Liu w Narodowym Uniwersytecie w Tajwanie oraz grupę dra hab. Sebastiana Mahlika, a wcześniej prowadzonych przez prof. Marka Grinberga, w ramach projektu „Narrow Band Phosphors for the Application in Lighting and Backlighting of Light-Emitting Diodes”. Celem wcześniejszych badań było udoskonalanie źródeł światła białego LED, tak aby oddawanie barwy oświetlanych obiektów było lepsze, a samo światło przyjemniejsze w odbiorze. Dzięki takim udoskonaleniom mogą powstać np. lepsze żarówki oparte na diodach. W nowym projekcie naukowcy będą pracowali nad luminoforami opartymi na bazie tlenków, domieszkowanych jonami metali przejściowych przede wszystkim jonami Cr3+ i nad perowskitowymi kropkami kwantowymi. Grupa z Tajwanu znana jest już z prac nad nieorganicznymi luminoforami. Specjalizuje się m.in. w syntezie wysokociśnieniowej i zaawansowanych badaniach strukturalnych. Tajwańscy specjaliści będą więc odpowiadać za syntezę nowych materiałów i budowę prototypów. Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego dysponuje natomiast zapleczem do badań spektroskopowych luminoforów. Będzie więc z kolei badał własności nowych luminoforów i tworzył modele teoretyczne nowych materiałów. Projekt znalazł się na liście czterech projektów rekomendowanych do dofinansowania w VIII konkursie w ramach w ramach Polsko-Tajwańskiej Współpracy Badawczej (2020). Konkursy te prowadzone są w ramach współpracy naukowo-badawczej między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, a Ministerstwem Nauki i Technologii (MOST) w Tajpej. Źródło: PAP - Nauka w Polsce
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-2