reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 12 lutego 2021

Lenovo zbuduje holenderski superkomputer wart 20 mln EUR

Dział Lenovo Data Center Group (DCG) zapowiedział dostawę infrastruktury do wysokowydajnych systemów obliczeniowych (High Performance Computing, HPC) na potrzeby SURF — projektu informatyczno-telekomunikacyjnego dla sektora edukacji i nauki w Holandii.

Realizacja projektu o wartości 20 mln EUR rozpocznie się w pierwszych miesiącach 2021 roku, a jej efektem będzie największy i najpotężniejszy superkomputer w kraju. Faza pierwsza nowego superkomputera ma zostać oddana do użytku w połowie 2021 roku. Superkomputer będzie wspierać pracę naukowców z ponad 100 instytucji edukacyjnych i badawczych z całej Holandii. Umożliwi dokonywanie niezwykle złożonych obliczeń w podnoszących jakość życia projektach z różnych dziedzin nauki, w tym meteorologii, astrofizyki, nauk medycznych i społecznych, materiałoznawstwa czy nauk o ziemi, na przykład w badaniach nad zmianami klimatu. W superkomputerze zostaną wykorzystane serwery Lenovo ThinkSystem z procesorami AMD EPYC, karty graficzne NVIDIA A100 Tensor Core oraz karty sieciowe NVIDIA Mellanox HDR InfiniBand. Urządzenie ma też być bardzo energooszczędne, dzięki technologii chłodzenia wodą Lenovo Neptune. – W porównaniu z poprzednim systemem inteligentniejsza infrastruktura Lenovo będzie działać z dziesięciokrotnie większą pojemnością i osiągać wydajność szczytową niemal 13 PFLOPS – czytamy w komunikacie.
O projekcie © SURF SURF to zrzeszająca różne podmioty organizacja informatyczno-telekomunikacyjna działająca w holenderskim sektorze edukacji i nauki. W ramach SURF nad obiektami i innowacjami z dziedziny informatyki i telekomunikacji współpracują uczelnie wyższe, szkoły zawodowe, instytuty badawcze oraz uniwersyteckie ośrodki medyczne. Zapewnia to studentom, wykładowcom, badaczom i innym pracownikom najlepsze obiekty informatyczno-telekomunikacyjne do badań i rozwoju talentów w sprzyjających warunkach.
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-1