reklama
reklama
reklama
reklama
© DGS Przemysł elektroniczny | 11 grudnia 2020

DGS automatyzuje proces lutowania w produkcji aparatów słuchowych

U producenta aparatów słuchowych DGS Poland do niedawna wszystkie procesy związane z lutowaniem były wykonywane manualnie. W tym roku wprowadzono pierwszy w historii zautomatyzowany proces lutowania do produkcji aparatów słuchowych.

Jak opowiada kierownik inżynierii procesu w DGS Poland, sprawa nie była jednak taka prosta. –Zaczęliśmy wysyłać zapytania w styczniu 2019 roku. Ze względu na rozmiar naszych produktów, dla niektórych firm okazało się to zbyt dużym wyzwaniem, którego nie zdecydowały się podjąć. Aparaty słuchowe to bardzo skomplikowana, ale też niewielka rozmiarami technologia – wyjaśnia przedstawiciel firmy. Z producentem skontaktowała się jednak zainteresowana pomysłem japońska firma. DGS wysłało do nich kilka sztuk aparatów oraz instrukcje, co i w jaki sposób wykonać, aby osiągnąć zamierzony przez efekt. Po około dwóch miesiącach przyszedł raport z testów i filmiki prezentujące lutowanie przy użyciu robota. Na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku DGS zadecydowało o zamówieniu robota, który pojawił się w firmie na początku 2020 roku. – Musieliśmy dostosować maszynę do naszych procesów, ale też dodatkowo zapewnić, aby była operacyjna z punktu prawnego, czyli zadbać o wszystkie niezbędne wymogi. Po niespełna roku od rozpoczęcia projektu maszyna mogła rozpocząć produkcję masową. Robot używany jest do lutowania sprężynek baterii we aparacie Magneto (pierwszy aparat słuchowy firmy z ładowalną baterią). Wydajność urządzenia to 400 sztuk na godzinę. Jest to dla produkcji niezwykłe ułatwienie, bowiem operatorzy, którzy do tej pory musieli wykonać ten proces ręcznie, mogą zostać przekierowani do innych operacji, gdzie ich pomoc jest również potrzebna – wyjaśnia kierownik inżynierii procesu. W związku z pozytywnym wdrożeniem nowego robota do lutowania laserowego firma planuje dalszą automatyzację pracy. – Udało się nam wprowadzić pierwszy w historii zautomatyzowany proces lutowania na produkcji aparatów słuchowych typu BTE/RITE. Chcemy wykorzystywać tę technologię przy innych platformach, nad czym zresztą pracujemy wspólnie z Działem Wdrażania Nowych Produktów. Operatorów, którzy do tej pory wykonywali te zadania, będziemy mogli wdrażać do nowych obszarów i wspólnie poszerzać możliwości naszych produktów – informuje przedstawiciel DGS. © DGS
DGS jest częścią międzynarodowej organizacji Demant, która zajmuje się wytwarzaniem aparatów słuchowych, implantów kostnych i urządzeń wspomagających medycynę słuchu. DGS w Polsce działa od 2007 roku. Początkowo firma funkcjonowała pod nazwą Oticon Polska Production i wytwarzała aparaty słuchowe w zakładzie produkcyjnym w Mierzynie. W trakcie 10-letniej działalności firma rozwinęła nie tylko produkcję zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych i urządzeń diagnostycznych, ale także usługi IT, HR, rozwoju oprogramowania, zapewnienia jakości, finansów i logistyki. W 2015 roku zdecydowano o utworzeniu nowej organizacji, która rozpoczęła świadczenie wspólnych usług dla firm należących do światowej grupy Demant. Obecnie DGS w Polsce zatrudnia łącznie 2 500 osób.
reklama
reklama
September 29 2022 15:24 V20.8.40-2