reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Innowacje z polskich politechnik ze wsparciem inwestora

Fundusz inwestycyjny YouNick Mint zainwestował ponad 1,6 mln PLN w MAB Robotics i NK Tech – spółki technologiczne, założone przez studentów i absolwentów Politechniki Poznańskiej i Lubelskiej.

Spółki MAB Robotics oraz NK Tech powstały przy wsparciu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz zaangażowaniu powołanych do tego celu spółek celowych uczelni – Politechniki Innowacje oraz Pollub-Invest.
Założyciele spółki MAB Robotics: Łukasz Antczak, Jakub Bartoszek i Jakub Matyszczak prace nad budową robotów kroczących rozpoczęli już w trakcie studiów. – Początkowo był to projekt rozwijany w ramach działalności w kole naukowym. Po zbudowaniu pierwszego robota zobaczyliśmy, że ma znacznie większe możliwości ruchowe niż dotychczas najpopularniejsze roboty jeżdżące. Wtedy też poznaliśmy dr inż. Krzysztofa Walasa, który zainspirował nas do dalszych prac nad technologią – opisuje Łukasz Antczak, prezes MAB Robotics. Projekty robotyczne zespołu zdobyły dotychczas wiele nagród i wyróżnień. Do ważniejszych z pewnością należy dwukrotnie zdobycie 3. miejsca w zawodach Robot Challenge w Pekinie. Prototypy robotów kroczących MAB Robotics powstawały przy współpracy Akademickim Inkubatorem Politechniki Poznańskiej. Efektem współpracy było utworzenie spółki. – To ambitny projekt zespołu ambitnych ludzi i, o ile dalsze prace nad robotem i próbami jego sprzedaży jeszcze przed spółką, o tyle rozwiązania technologiczne powstające w toku prac są już dzisiaj komercjalizowane – mówi o MAB Robotics Piotr Danielewicz, menadżer inwestycyjny YouNick Mint. W efekcie inwestycji w MAB Robotics powstanie konstrukcja mechaniczna robota kroczącego połączonego z systemami łączności i sterowania. Planuje się, że jego pierwszym zastosowaniem będą systemy inspekcyjne do kontroli infrastruktury podziemnej miast. – Awaria oczyszczalni “Czajka” w Warszawie pokazuje jak istotnym wyzwaniem stojącym przed miastami jest dzisiaj utrzymanie ciągłości dostaw oraz jakości mediów – podkreśla Jakub Matyszczak współzałożyciel MAB Robotics.
Wizja rozwoju NK Tech również narodziła się w akademickich murach. W toku prac prowadzonych na Politechnice Lubelskiej, zespół prof. Tomasza Klepki,współzałożyciela i wiceprezesa spółki opracował nowe powłoki do cewników medycznych o ulepszonych właściwościach. – Zaproponowałem wtedy, aby powłoki te spróbować opracować także do zastosowania w wyrobach ortopedycznych, gdzie istnieje zapotrzebowanie na poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa lejów protetycznych – mówi Krzysztof Nazar, prezes NK Tech. Zespół NK Tech wsparło Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. – Wraz z Pollub-Invest powołaliśmy spółkę, opracowaliśmy plan i rozpoczęliśmy rozmowy z inwestorami. Zaproponowałem spotkanie z funduszem YouNick Mint – jak się okazało, był to dobry pomysł – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum. Wkrótce do zespołu dołączył ostatni wspólnik Maciej Karpińsk, technolog i protetyk z wieloletnim doświadczeniem. Misją NK Tech jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych i powrót do mobilności po amputacjach. Aby proteza spełniła swoją rolę, jej elementy muszą być odpowiednio dopasowane, a najważniejsze jest połączenie protezy z ciałem pacjenta – wskazują założyciele NK Tech. Inwestycja funduszu umożliwi NK Tech opracowanie silikonowych lejów protetycznych, wyposażonych w system pozwalający na lepsze dopasowanie jej do kikuta amputowanej kończyny. Źródło: YouNick Mint

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama