reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 02 grudnia 2020

Sztuczna inteligencja wesprze pracę stomatologów

Naukowcy z Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej uczestniczą w pracach nad stworzeniem urządzenia współpracującego z powszechnie wykorzystywanymi końcówkami stomatologicznymi do bezinwazyjnej, optycznej kontroli wnętrza jamy ustnej przy wykonywania zabiegu stomatologicznego.

Docelowo produkt ma zostać wdrożony do działalności Master Level Technologies sp. z o. o. i będzie sprzedawany na terenie Polski oraz Unii Europejskiej jako gotowe rozwiązanie dla lekarzy stomatologów.
Projekt prowadzony jest przez firmę Master Level Technologies we współpracy ze spółką celową PG Excento oraz firmami Bibus Menos i Lambda System. Projekt rozpoczął się w 2020 roku. Efektem końcowym prowadzonych prac będzie urządzenie w postaci małej kamerki współpracującej z końcówkami stomatologicznymi. Kamera umożliwi dentyście obserwowanie zęba z bliska i w czasie rzeczywistym, podczas zabiegu stomatologicznego. Urządzenie pozwoli lekarzowi na dokładniejszą pracę w miejscach w trudno dostępnych, co wpłynie na skrócenie czasu zabiegu, a także potencjalnie zmniejszy dolegliwości bólowe z nim związane. – Algorytmy sztucznej inteligencji poprawią jakość sygnału wideo, obserwowanego przez dentystę, oraz wesprą dentystę w nawigacji po trudno rozpoznawalnych strukturach wewnętrznych zęba podczas zabiegu – tłumaczy dr inż. Daniel Węsierski kierownik B+R w projekcie. – Przed zespołem naukowym stoi wiele wyzwań technologicznych. W jamie ustnej podczas opracowywania zęba wiertłem istnieje duże ryzyko zanieczyszczenia obiektywu mikrokamery. Dlatego też, naszym zadaniem jest opracowanie metody, która ochroni obiektyw mikrokamery przed artefaktami. Co więcej kliniczne warunki pracy wymagają zapewnienia sterylności urządzenia. Opracowywane rozwiązanie wpłynie pozytywnie nie tylko na pacjenta, ale także na komfort pracy dentystów i pozwoli zwiększyć jej ergonomię. Zwyrodnienia i choroby układu ruchu są częstym problemem tej grupy zawodowej. Przyjęcie bardziej ergonomicznej postawy przez dentystę, skrócenie czasu poświęconego pojedynczemu pacjentowi, czy mniejsza potrzeba poprawek będą stanowiły znaczące udogodnienia. – Idea pomysłu powstała u znajomego stomatologa, który mając na uwadze ograniczenia podczas pracy z pacjentem w jamie ustnej, zaszczepił wizję urządzenia, które może je zminimalizować – wspomina Damian Siupka-Mróz członek zarządu Master Level Technologies, jeden z pomysłodawców projektu. – Opracowanie urządzenia w wersji 'proof of concept' zajęło nam około miesiąca. Dzięki temu modelowi zrozumieliśmy, że to urządzenie jest możliwe i faktycznie może przynieść zupełnie nową funkcjonalność w codziennej pracy stomatologa. Do tej pory udało nam się opracować ogólne parametry obrazu, określić geometrię układu, zrealizować główne założenia dotyczące elektroniki i rozpocząć pracę nad algorytmami, które będą usprawniały działanie układu. Pracownicy naukowi z Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej, którzy są zaangażowani w prace nad projektem to: dr inż. Daniel Węsierski (kierownik B+R projektu), dr inż. Anna Węsierska (kierownik zespołu projektowego), profesor Jacek Rumiński (kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej) oraz dr inż. Paweł Rościszewski.
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-2