reklama
reklama
reklama
reklama
© BMW Przemysł elektroniczny | 26 listopada 2020

BMW, z nową spółką, wchodzi w branżę robotów logistycznych

BMW Group zakłada spółkę zależną – IDEALworks GmbH z siedzibą w Monachium. Firma chce zostać wiodącym dostawcą autonomicznych rozwiązań robotycznych w sektorze logistyki. Nazwa „IDEAL” oznacza Industry Driven Engineering for Autonomous Logistics.

– Zakładając IDEALworks zdobywamy nowy obszar działalności dla naszych rozwiązań logistycznych. W ostatnich latach nasz zespół ds. innowacji intensywnie pracował nad cyfryzacją i autonomią w logistyce produkcji, opracowując unikalne rozwiązania. Zwłaszcza inteligentny robot transportowy STR zdobył duże zainteresowanie cieszy się popytem zarówno w BMW Group, jak i poza nią. Dla BMW Group jako motoru innowacji założenie IDEALworks GmbH jest teraz logicznym krokiem – komentuje Milan Nedeljković, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za produkcję.
– Z IDEALworks GmbH wkraczamy na zupełnie nowy teren. Do tej pory rozwijaliśmy się z perspektywy produkcji samochodów i ich logistyki – opisuje Jimmy Nassif, dyrektor techniczny IDEALworks GmbH. – Teraz nasza perspektywa się zmienia. Stajemy się dostawcą robotyki logistycznej wykraczającym poza przemysł motoryzacyjny. Na najbliższe miesiące przygotowujemy kilka innowacji.
Od 2015 roku zespół ds. innowacji w BMW Group Logistics pracuje nad przyszłościowymi rozwiązaniami dla Przemysłu 4.0 w dziedzinie rzeczywistości wirtualnej, rzeczywistości rozszerzonej, robotów logistycznych pracujących wewnątrz i na zewnątrz, logistyki bez papieru oraz inteligentnych urządzeń. Wiele rozwiązań jest już wykorzystywanych w produkcji seryjnej w zakładach produkcyjnych BMW Group. Inteligentny robot transportowy STR pierwszym produktem wprowadzonym na rynek przez IDEALworks GmbH Inteligenty robot transportowy STR został opracowany w 2015 roku we współpracy z Instytutem Fraunhofera. Płaskie, autonomiczne i mobilne roboty przewożą towary o masie do jednej tony i transportują je do miejsca przeznaczenia. Samodzielnie wyznaczają trasę i poruszają się swobodnie w przestrzeni, korzystając z nawigacji metodą SLAM (Simultaneous Localisation and Mapping). Kolejna generacja STR zostanie wprowadzona na rynek pod koniec 2020 roku. Obecnie w produkcji seryjnej w kilku zakładach produkcyjnych BMW Group wykorzystywanych jest już ponad 130 robotów STR. – Inteligentny robot transportowy to bardzo konkurencyjny produkt w naszej ofercie. Od października prowadzimy pilotaże w firmach z różnych branż. Testy pokazują, jak wytrzymały i wszechstronny jest STR – wyjaśnia Markus Bauer, dyrektor operacyjny IDEALworks GmbH. – Sukces projektów pilotażowych i związane z tym zapotrzebowanie na STR były decydujące dla założenia IDEALworks GmbH. Chcemy, aby dłuższą metę IDEALworks stał się czołowym graczem wśród dostawców przemysłowych robotów logistycznych – kontynuuje Bauer. Nowa firma IDEALworks GmbH ma swoją siedzibę w Monachium. W fazie początkowej zespół składa się z około 30 ekspertów z różnych dyscyplin i różnych narodowości.
reklama
reklama
September 29 2022 15:24 V20.8.40-1