reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MLSystem Przemysł elektroniczny | 25 listopada 2020

Eksport ML System poszybował w górę

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku sprzedaż ML System do partnerów zagranicznych wyniosła 6,1 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 680 proc.

W analizowanym okresie ML System wypracował 88,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, 17,6 mln zł EBITDA oraz 9,0 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 34 proc., 57 proc. oraz 238 proc. – W pierwszej połowie 2021 r. planujemy wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass – transparentną szybę zespoloną, generująca energię elektryczną. Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zakontraktowana. Hala jest wyposażana w infrastrukturę przyłączeniową, urządzenia będą stopniowo uruchamiane. Wykonaliśmy też kilka instalacji pilotażowych w kraju i za granicą. Zdolność wykorzystania produktów na bazie Quantum Glass, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. Rozwój potencjału eksportowego W pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku spółka osiągnęła 6,1 mln zł sprzedaży zagranicznej, co oznacza wzrost rok do roku o 680 proc. W samym III kwartale 2020 r. ML System sprzedał do partnerów spoza Polski produkty za 1,47 mln zł. ML System umacnia swoją pozycję w krajach Beneluksu. Firma poinformowała niedawno, że dostarczy kilkaset modułów typu szkło-szkło do kooperanta z Rotterdamu, który realizuje 73-metrowy budynek w Amsterdamie. Obiekt będzie wyposażony w moduły fotowoltaiczne wyprodukowane przez ML System o łącznej powierzchni 532 m kw. ML System dostarczy ponadto moduły fotowoltaiczne typu full-black do partnera z Vancouver, w Kanadzie. To pierwsze zamówienie z tego rynku w historii firmy. Spółka liczy, że jej rozwiązania BIPV spotkają się z pozytywnym przyjęciem w Ameryce Północnej. Dynamiczny wzrost rynku fotowoltaiki klasycznej – Bieżący rok jest czasem rozwoju klasycznych instalacji fotowoltaicznych w kraju. Spodziewamy się dalszego systematycznego wzrostu w tym obszarze w kolejnych latach, wynikającego z podwyżek cen energii oraz planowanego wprowadzenia opłaty mocowej. Powyższe czynniki spowodują szybszy zwrot z instalacji klasycznych, bez względu na formę i wielkość systemów wsparcia. Rynek BIPV będzie z kolei napędzany nowymi zaostrzonymi kryteriami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawarte w nim wskaźniki dotyczące zapotrzebowania budynków na energię pierwotną będę niezwykle trudne do spełnienia bez powszechnego zastosowania systemów BIPV – fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem – podsumowuje Dawid Cycoń. Nowy patent Oprócz publikacji oficjalnych wyników za trzy kwartały, ML System poinformował też o przyznaniu spółce przez Urząd Patentowy RP patentu na wynalazek pt. „Sposób wytwarzania płyty szklanej świetlnej emitującej fale elektromagnetyczne i płyta szklana wytwarzana tym sposobem”.
© ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m kw. ML System zatrudnia ponad 200 osób. Spółka dysponuje 13 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-2