reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PolitechnikaGdanska Przemysł elektroniczny | 04 listopada 2020

Dzięki technologii naukowców PG zagubiony sprzęt w szpitalach nie będzie już problemem

Specjalistyczna aparatura służąca do badań przy łóżkach pacjentów, przenośne urządzenia do rentgena lub EKG, czy nawet wózki inwalidzkie – przeszukiwanie szpitala w celu znalezienia sprzętu sprawia, że personel medyczny traci często mnóstwo czasu. Dzięki technologii naukowców z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej PG uda się jednak zniwelować ten problem.

Politechnika Gdańska podpisała umowę ze spółką Copernicus Sp. z o. o. w Gdańsku dotyczącą przekazania medykom innowacyjnego systemu lokalizacji wewnątrzbudynkowej. System jest efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych naukowców z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, którzy opracowali algorytmy i przygotowali urządzenia zawierające tzw. anteny rekonfigurowalne - umożliwiające lokalizowanie poszczególnych obiektów z bardzo wysoką dokładnością. – Nadrzędnym celem systemu jest stworzenie jak największych oszczędności czasowych po stronie pracowników medycznych, aby mogli oni jak najwięcej czasu poświęcić pacjentom – mówi dr hab. Łukasz Kulas, prof. PG, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych PG i zarazem kierownik projektu. [/i]– Pomoże pracownikom medycznym szybko odnajdować sprzęt medyczny, który jest niezbędny w ich pracy.[/i] System opracowany przez naukowców z PG doczekał się już wielu publikacji w renomowanych, światowych czasopismach naukowych, ale jak do tej pory był testowany wyłącznie na terenie kampusu uczelni. Dzięki podpisanej umowie ze spółką Copernicus, naukowcy z PG przeprowadzą pilotażową instalację systemu na terenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.
Pilotażowe wdrażanie systemu w Szpitalu św. Wojciecha rozpoczęło się w listopadzie, a zakończenie całości instalacji nastąpi w czerwcu 2021 r. Już na obecnym etapie systemem zainteresowane są polskie i zagraniczne firmy (m.in. Phillips Healthcare). PG podjęła już działania mające na celu globalną komercjalizację produktu, lecz najważniejszym celem naukowców jest zapewnienie łatwego dostępu do opracowanej przez PG technologii jak najszerszej grupie placówek medycznych w Polsce.
– Technologia, którą otrzymujemy od naukowców z PG, znacznie usprawni pracę naszego personelu medycznego – mówił prezes Dariusz Kostrzewa. – Trzeba też pamiętać, że pozwala ona nie tylko zaoszczędzić czas, ale ogranicza też przemieszczanie się personelu po oddziale i pomiędzy oddziałami. W tym trudnym czasie, w którym zmagamy się z pandemią koronawirusa, takie rozwiązania poprawią zatem również bezpieczeństwo medyków i pacjentów. Co ważne, dla szpitala nie oznacza to żadnych kosztów, ponieważ pilotaż zostanie sfinansowany w ramach projektu InSecTT (służącego m.in. rozwojowi prac badawczych nad technologiami internetu rzeczy oraz sztucznej inteligencji), realizowanego przez PG w ramach programu Horyzont 2020. – Informacje pozyskane od personelu medycznego pozwolą nam lepiej dostosować system i algorytmy do specyfiki branży medycznej – mówi Jakub Rewieński, koordynator wdrożenia systemu i członek zespołu PG. – Mamy tu więc do czynienia z synergią w ramach której PG dostarcza innowacyjne rozwiązanie do szpitala, który skorzysta na jego funkcjonalności, a pracownicy medyczni pomogą nam udoskonalić działanie naszego systemu. – To porozumienie pokazuje, że kierunek rozwoju obrany przez Politechnikę Gdańską jest prawidłowy – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Po otrzymaniu statusu uczelni badawczej utworzyliśmy na PG cztery międzywydziałowe centra badawcze, a jedno z nich to Centrum Technologii Cyfrowych. To właśnie w jego obrębie prowadzony jest ten projekt, a dziś możemy pokazać realne efekty działań naukowców z CTC. Wciąż szukamy nowych rozwiązań wspierających medycynę i system ochrony zdrowia, stąd na pewno będziemy tę współpracę poszerzać – dodał. System opracowany przez naukowców PG ma również dedykowaną aplikację, która umożliwia taką konfigurację systemu, aby medycy otrzymywali powiadomienia w przypadkach, gdy konkretne jednostki sprzętu medycznego opuszczą obszar, w którym powinny przebywać. Ograniczy to więc też liczbę kradzieży i nieuprawnionego użycia sprzętu. Naukowcy z PG rozważają też wykorzystanie systemu lokalizacji na innych polach opieki zdrowotnej, np. w hospicjach i domach spokojnej starości, gdzie zdarzają się problemy nie tylko z lokalizacją sprzętu, ale też samych pacjentów i podopiecznych danego ośrodka. Proponowane rozwiązania będą wdrażane także w branżach przemysłowych, np. w portach morskich i lotniczych.
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-2