reklama
reklama
reklama
© Northvolt_Northvolt Ett Przemysł elektroniczny | 29 września 2020

Northvolt zebrał 600 mln USD

Szwedzki producent baterii ogłosił dziś zebranie w ramach oferty prywatnej 600 mln USD, które przeznaczy na rozwój produkcji. Główni inwestorzy Northvolt to Baillie Gifford, Goldman Sachs Merchant Banking Division i Volkswagen AG.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na dalsze inwestycje w produkcję i recykling oraz prace badawczo-rozwojowe, których celem jest uruchomienie w Europie mocy produkcyjnych na poziomie 150 GWh do 2030 roku.
W ramach przeprowadzonej oferty prywatnej do akcjonariuszy Northvolt dołączyła nowa grupa międzynarodowych inwestorów: Baillie Gifford, Baron Capital Group, Bridford Investments Limited i Norrsken VC & PCS Holding. W rundzie uczestniczyli także prywatni inwestorzy Cristina Stenbeck i Daniel Ek oraz obecni udziałowcy Northvolt, czyli Goldman Sachs Merchant Banking Division, IMAS Foundation, Scania i Volkswagen AG. – Jesteśmy w trakcie wyścigu o zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i wierzę, że największe sukcesy odniosą firmy, które najlepiej przyciągają talenty i kapitał, jednocześnie najszybciej skalując swoje plany. Mając za sobą tych światowej klasy partnerów, stworzyliśmy solidne podstawy, aby kontynuować i realizować nasze plany umożliwiające produkcję w Europie ekologicznych baterii na dużą skalę – komentuje Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na inwestycje w trzech kluczowych obszarach:
  • zwiększanie mocy produkcyjnych ogniw i systemów bateryjnych, by do 2030 roku osiągnąć 150 GWh w Europie,
  • rozwój Northvolt Labs Campus, gdzie spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, Northvolt planuje podwojenie zasobów kampusu w najbliższych latach,
  • uruchomienie olbrzymiego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych zlokalizowanego obok gigafabryki Northvolt Ett, ma to być największy tego typu obiekt na świecie o początkowej mocy 4 GWh i jedynym wielkoskalowy zakład w Europie, który oprócz kobaltu, niklu, manganu i innych metali będzie przetwarzać lit.
Gigafabryka Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, o planowanej rocznej produkcji na poziomie 40 GWh, jest właśnie w budowie i ma rozpocząć produkcję w 2021 roku. Równolegle trwa proces uzyskiwania pozwoleń dla Northvolt Zwei w Salzgitter w Niemczech, zakład ma rozpocząć działalność w 2024 roku z początkową mocą 16 GWh. Jak zapewnia Northvolt, inicjatywy te umożliwią firmie osiągnięcie do 2030 roku 25% udziału w europejskim rynku, co odpowiada około 150 GWh rocznej mocy produkcyjnej, przy czym 50% surowców do produkcji baterii ma być pozyskiwanych z recyklingu.
reklama
reklama
May 24 2022 12:51 V20.5.24-2