reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 30 października 2008

UE traci udział w światowym rynku nowych technologii

WNP.pl podał informację, iż z opublikowanego w poniedziałek raportu Komisji Europejskiej wynika, że Unia Europejska traci miejsce lidera w segmencie zaawansowanych technologii.
Z 18,5% udziału w rynku, Unia Europejska wciąż jest czołowym światowym eksporterem w segmencie zaawansowanych technologii, wyprzedzając USA i Japonię. Jednak udział UE jest mniejszy niż w światowym handlu w ogóle, gdzie wynosi 19,5%. ‘To kiepski wynik, poniżej naszych możliwości. Zważywszy na nasz poziom rozwoju, segment zaawansowanych technologii powinien być naszą domeną’ przyznaje KE. Tym bardziej, że to on w przyszłości będzie decydował o konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Chiny najszybciej nadrabiają opóźnienie w dziedzinie nowych technologii; w latach 1995-2005 ich udział zwiększył się z ok. 3,5% do 16%. Choć KE zaznacza, że statystyki fałszują rzeczywisty obraz, bowiem w znacznej mierze chodzi po prostu o urządzenia składane w Chinach z części wyprodukowanych gdzie indziej. Nie zmienia to faktu, że udział UE w segmencie zaawansowanych technologii maleje szybciej, niż w całym rynku: o 2,4 punktu procentowego w porównaniu z 1,3 p.p. Jedną z najbardziej niepokojących konkluzji raportu jest to, że UE traci udziały w rynkach krajów rozwijających się, które dobrze rokują na przyszłość: Rosji, Chinach, Indiach i Brazylii. Marnym pocieszeniem jest fakt, że USA i Japonia tracą jeszcze bardziej, by zrobić miejsce Chinom - odpowiednio o 6 p.p. i 8 p.p.

Mimo tego negatywnego trendu, UE wciąż dobrze sobie radzi w segmencie "up-market", czyli towarów i usług najwyższej jakości. Ich wysoka cena wynika np. z jakości, marki, wzornictwa, materiału czy powiązanych usług. Częściowo ten segment pokrywa się z segmentem najnowszych technologii, ale obejmuje także np. samoloty czy zaawansowane maszyny albo dobra luksusowe jak perfumy, konfekcja od wielkich projektantów, alkohole, delikatesowe produkty spożywcze czy drogie auta.

W tym segmencie, udział UE w światowym rynku wynosi 30% i ma nieznaczną tendencję wzrostu. To w sumie połowa unijnego eksportu. Najwięksi konkurenci UE, USA i Japonia, pozostają w tyle z malejącym udziałem w rynku wynoszącym po około 14%.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2