reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 16 lipca 2020

E Ink oraz Innolux pracują nad 28-calowym kolorowym e-papierem

Powstający przy współpracy E Inka i Innoluxa 28-calowy E Ink Gallery bazuje na technologii ACeP (Advanced Color ePaper), czyli udoskonalonej wersji barwnego e-papieru.

Rozwiązania EPD (Electronic Paper Display), jeszcze kilka lat temu kojarzone głównie z czytnikami e-booków, obecnie znajdują zastosowanie w kolejnych obszarach – zarówno w elektronice konsumenckiej, jak i profesjonalnej. Ciekawym posunięciem jest podjęcie prac nad 28-calowym kolorowym e-papierem, które prowadzone są przez dwie specjalizujące się w odmiennych technologiach wyświetlania marki – to E Ink (pionier w zakresie rozwiązań EPD) oraz Innolux (jeden z wiodących producentów LCD). Advanced Color ePaper (ACeP) W technologii ACeP każdy piksel składa się z czterech pigmentów, z których uzyskuje się osiem podstawowych kolorów. Jego działanie – podobnie jak w pozostałych rozwiązaniach EPD – opiera się na zjawisku elektroforezy, czyli poruszania się cząsteczek pod wpływem pola elektrycznego, którymi w tym przypadku są kapsułki wypełnione atramentem zawieszone w mieszaninie oleju i wody, zgodnie ze zmieniającym się napięciem przemieszczają się w górę lub w dół tworząc pożądany obraz. Wśród wielu atutów wyświetlaczy e-papierowych warto podkreślić ich energooszczędność – pobierają niewielką ilość prądu tylko w momencie zmiany obrazu (ich działanie opiera się na zjawisku bistabilności). Co więcej, nie wymagają podświetlenia, przy zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego prezentowane na nich treści są doskonale czytelne (również w nasłonecznionych lokalizacjach). Często można spotkać się z porównywaniem wyświetlaczy e-papierowych do tradycyjnych technik druku i jest w tym sporo prawdy, ponieważ mają wiele wspólnych cech (np. nieograniczone kąty obserwacji). Ponadto, to rozwiązania ultracienkie, grubość niektórych modeli nie przekracza 1 mm. Dla inteligentnych systemów Twórcy 28-calowego E-Ink Gallery dostrzegają możliwość jego wykorzystana m.in. w rozwiązaniach dla smart city, czyli inteligentnego miasta, które – dzięki zastosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych – powinno stawać się miejscem jeszcze przyjaźniejszym dla mieszkańców. Niezbędnym elementem takich systemów są wyświetlacze, które znajdują zastosowanie, np. w szeroko rozumianych aplikacjach transportowych, zarówno w budynkach, jak i pojazdach. Służą do prezentowania m.in. rozkładów jazdy czy przebiegów tras, a także informacji ważnych z punktu widzenia społeczności (np. o nadchodzących wydarzeniach, zmieniających się zasadach segregowania odpadów, zbliżającej się dacie rozliczenia podatków). Można spodziewać się, że kolorowe wyświetlacze e-papierowe (w tym również 28-calowy E Ink Gallery) znajdą zastosowanie w systemach digital signage m.in. jako ciekawe nośniki reklam, których treści można zmieniać w dowolnym momencie, 24/7. Podobne rozwiązania stosowane są już m.in. w handlu, w postaci e-papierowych cenówek, które zastąpiły papierowe etykiety, wpływając na znaczną automatyzację procesu zarządzania cenami.
Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy Unisystem. Zarówno E Ink, jak i Innolux są w portfolio dostawców Unisystemu.
reklama
reklama
November 15 2022 00:19 V20.10.16-1