reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Rzut oka na fabrykę przyszłości

Roboty podłączone do sieci, okulary AR, mobilne roboty autonomiczne, analiza danych i symulacje – to tylko niektóre z nowych technologii, które zmieniają świat. Już wkrótce będzie można zobaczyć je w krakowskim showroomie fabryki przyszłości.

Showroom to element krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub DIH), który powstaje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji. Za inicjatywą tą stoi założenie, że robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja nie tylko wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność, ale także pozwalają zwiększać dochody. Showroom fabryki przyszłości w Krakowie powstaje w ramach hub4industry Digital Innovation Hub, łącząc siły polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego. Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku – informuje Ministerstwo Rozwoju. – O przemyśle 4.0 zaczęło się mówić jakieś 6 lat temu na targach w Hannoverze, a w Polsce 5 lat temu. Wtedy zaczęła się pierwsza, bardzo ważna faza edukacji. Obecnie przechodzimy do fazy praktycznej – podkreśla Jarosław Gracel, członek zarządu i dyrektor ds. przemysłu 4.0 ASTOR. – Zaczynamy pokazywać firmom jak przejść przez przemysł 3.0, 3.5, a dzięki wiedzy i praktyce dojść do przemysłu 4.0. W DIHu firmy mogą tego doświadczać np. poprzez wizyty w showroomie fabryki przyszłości, mogą również testowo wdrożyć technologię przed ostateczną inwestycją. – W naszym showroomie uczymy, jak robotyzować pewne procesy przemysłowe np. spawania, pakowania, jak automatyzować produkcję czy optymalizować zużycie materiałów – dodaje Andrzej Garbacki, członek zarządu ASTOR.
hub4industry Digital Innovation Hub to hub Krakowskiego Parku Technologicznego oraz firm: ASTOR, T-Mobile, uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, a także ekspertów z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki. hub4industry tworzy kompleksowy punkt wsparcia dla firm przemysłowych, które chcą wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania Przemysłu 4.0. Pomaga przedsiębiorstwom w poprawie ich konkurencyjności na rynku, w głównej mierze poprzez pracę nad procesami produkcyjnymi. Dzięki współpracy zarówno z podmiotami rynkowymi, jak i uczelniami i instytucjami naukowo-badawczymi, łączy kluczowe technologie i rozwiązania fabryki przyszłości: łączność w sieci 5G, automatyzację i robotyzację, IIoT, sztuczną inteligencję (AI), rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość (AR i VR), cloud computing, technologię BIM, druk 3D. hub4industry został powołany w ramach konkursu Ministerstwa Rozwoju (dawniej Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii). Jest jednym z pięciu powołanych hubów i wiodącym w Polsce południowej.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama