reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© jirsak dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 marca 2020

EBI przyznał LG Chem Wrocław Energy 480 mln EUR kredytu

Pierwszy kredyt EBI dla grupy LG Chem i jej polskiej spółki zależnej pomoże w budowie zakładów produkujących zaawansowane ogniwa litowo-jonowe i baterii do pojazdów elektrycznych.

Realizacja tego nowego programu inwestycyjnego pozwoli spółce na zwiększenie łącznej mocy produkowanych akumulatorów do ok. 65 GWh, dzięki czemu zlokalizowany w Polsce zakład stanie się jedną z największych na świecie fabryk produkujących ogniwa litowo-jonowe. Ponadto w ośrodku LG Chem we Wrocławiu powstanie ponad 1800 nowych miejsc pracy, przez co do końca 2022 r. całkowite zatrudnienie wzrośnie tam do ponad 6000 etatów.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę o kredyt w wysokości 480 mln EUR z LG Chem Wrocław Energy – polską spółką zależną grupy LG Chem, założoną z myślą o budowie zakładu produkcji baterii w Europie. Środki te zostaną przeznaczone na budowę i obsługę wysoko zautomatyzowanych i innowacyjnych zakładów produkujących zaawansowane ogniwa litowo-jonowe i baterii do pojazdów elektrycznych. Finansowanie EBI pokryje około jedną trzecią całkowitych kosztów projektu, szacowanych na 1,5 mld EUR. Reszta finansowania będzie pochodzić ze środków własnych firmy oraz z innych źródeł. Nowe zakłady produkcyjne będą zlokalizowane na terenie ośrodka przemysłowego LG Chem Wrocław Energy w południowo-zachodniej Polsce. Projekt stanowi kontynuację działań związanych z budową zakładów produkcyjnych w tej samej lokalizacji i obejmuje kilka innowacyjnych elementów, w tym w pełni inteligentną fabrykę z kilkoma innowacyjnymi technologiami umożliwiającymi masową produkcję dużej gęstości energetycznej elektrod, ogniw, modułów i baterii nowej generacji, co znacznie poprawi gęstość energii, możliwości szybkiego ładowania, bezpieczeństwo i efektywność kosztową – czytamy dalej w komunikacie. Zakład budowany w ramach projektu wspieranego przez EBI będzie mieć roczną zdolność produkcyjną powyżej 35 GWh, co pozwoli na zasilenie ponad 500 000 bezemisyjnych samochodów elektrycznych rocznie, a tym samym przyczyni się do przejścia z pojazdów z silnikami spalinowymi na elektromobilność i wesprze zrównoważony transport. - Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność dla zespołu EBI. Kredyt ten zapewnia naszej firmie środki umożliwiające stworzenie konkurencyjnego łańcucha produkcji baterii w Polsce i Europie. Pomoże również grupie LG Chem zostać liderem rozwoju europejskiego rynku baterii i powiązanego z nim ekosystemu – powiedział Jeong Joon Ha, dyrektor finansowy LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. Jak czytamy dalej w komunikacie, rozbudowa działalności LG Chem w Polsce i Europie pozytywnie wpłynie na rozwój europejskiego rynku baterii do pojazdów elektrycznych. Obejmuje to potencjalną ekspansję łańcucha dostaw w tej branży oraz gromadzenie kluczowej wiedzy, zwłaszcza w dziedzinie technologii produkcji baterii litowo-jonowych. Pozwoli to stworzyć ekosystem wspierający rozwój innowacyjnych rozwiązań dla tej nowej dziedziny w Europie. Inwestycja ta zachęciła już kilkanaście firm produkujących specjalistyczne komponenty i usługodawców do prowadzenia w tym regionie działalności ukierunkowanej na realizację dostaw dla LG Chem oraz innych podmiotów z branży. Spółka chce ponadto jeszcze bardziej rozszerzyć współpracę z Politechniką Wrocławską w celu opracowywania specjalistycznych kierunków studiów, praktyk i szkoleń. Przedsiębiorstwo rozbuduje również swoje centrum technologiczne we Wrocławiu w celu dalszego usprawniania procesów produkcji i tworzenia baterii nowej generacji.
reklama
July 20 2022 12:24 V20.6.3-2