reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuri arcurs dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 stycznia 2020

XTPL rozpoczyna współpracę z koncernem OSRAM

21 stycznia XTPL S.A. oraz OSRAM Opto Semiconductors GmbH podpisały umowę inicjującą ewaluację technologii polskiej spółki do zastosowania przy tworzeniu połączeń przewodzących dla półprzewodników obecnych w urządzeniach oświetleniowych.

Realizacja podpisanego przez partnerów porozumienia ma na celu potwierdzenie parametrów technologii rozwijanej i komercjalizowanej przez XTPL oraz ocenę możliwości zaimplementowania jej do procesów produkcyjnych OSRAM.
– Niemiecki OSRAM nawiązał z nami kontakt, ponieważ poszukuje on efektywnych rozwiązań technologicznych dla wyzwań związanych z produkcją przyszłych generacji elementów oświetleniowych. Odpowiedzią może być właśnie technologia druku XTPL. Nasi partnerzy zdecydowali się na współpracę w zakresie ewaluacji technologii do tworzenia specyficznych połączeń przewodzących. Potencjalne przemysłowe zastosowanie metody XTPL w branży oświetleniowej to kolejny dowód na jej platformowość, pozwalającą na wykorzystanie w szeregu dynamicznie rosnących branżach wysokich technologii – mówi dr Filip Granek, prezes zarządu XTPL SA. OSRAM to globalny gracz branży oświetleniowej. Obok GE Lighting i Philips jest jednym z trzech największych producentów sprzętu oświetleniowego na świecie. Koncern rozwija i produkuje także materiały optoelektroniczne. OSRAM działa w ramach grupy kapitałowej, która w roku obrotowym 2018/2019 (zakończonym 30 września 2019 roku) wypracowała blisko 3,5 mld EUR przychodów. OSRAM (poprzez OSRAM Licht AG) jest notowany na giełdzie we Frankfurcie od 2013 roku, a jego obecna wycena przekracza 4 mld EUR. Grupa ma silnie rozwinięty komponent badawczo-rozwojowy – niemal 18 tys. patentów oraz wniosków patentowych w portfolio. W 2019 roku na działalność R&D OSRAM przeznaczyło ponad 11 proc. rocznych przychodów. – Rozwiązanie zbliżone do tego, którego poszukuje partner, częściowo rozwinęliśmy w ramach prac nad technologią dedykowaną dla rynku naprawy defektów w wyświetlaczach oraz dla branży inteligentnego szkła. Dzięki temu możemy rozpocząć współpracę z OSRAM na etapie proof of concept, bez poprzedzania go kilkunastomiesięcznym projektem badawczym, związanym z otwarciem nowego pola aplikacyjnego – uzupełnia Filip Granek. Branża oświetleniowa od wielu lat zmierza w stronę coraz większego wykorzystania emitujących światło materiałów półprzewodnikowych, które przetwarzają energię elektryczną na światło. Wykorzystuje się je w oświetleniu LED i OLED. XTPL może mieć w tym zakresie znaczącą rolę do odegrania. Szacowana wielkość globalnego rynku oświetlenia LED w 2019 roku to prawie 70 miliardów $, natomiast w 2023 ma to już być niemal 100 miliardów $, co oznacza szybki wzrost o 9% (CAGR 2019-2023). Jest to zatem bardzo ciekawy i perspektywiczny sektor dla polskiej spółki – podkreśla XTPL w komunikacie.
reklama
reklama
October 14 2021 17:14 V18.25.1-1