reklama
reklama
reklama
reklama
© EvertiqExpo
Przemysł elektroniczny |

Wykład Phoenix Contact podczas Evertiq Expo Kraków 2019

O pięciu sposobach na zwiększenie szansy rynkowego sukcesu projektowanego urządzenia elektronicznego opowie Piotr Andrzejewski, menadżer segmentu przyłączy do urządzeń w firmie Phoenix Contact Sp. z o.o.

Serdecznie zapraszamy od udziału w naszych targach i konferencji dla branży elektronicznej, Evertiq Expo Kraków. Podobnie jak w przypadku warszawskiej imprezy, wstęp jest darmowy, niezbędna jest tylko rejestracja przez naszą stronę internetową. Cały program wykładów i warsztatów znajduje się pod tym linkiem, a listę wystawców można sprawdzić tutaj. Szczególnie polecamy wykład Piotra Andrzejewskiego z firmy Phoenix Contact pt. „5 sposobów na zwiększenie szansy rynkowego sukcesu projektowanego urządzenia elektronicznego”. Ekspert ds. przyłączy odpowiedział na kilka naszych pytań.

evertiq.pl: – Jak dużą swobodę wyboru złącz ma projektant? Czy to nie jest tak, że rodzaj urządzenia, branża i przesyłane sygnały w dużej mierze wymuszają, jakie złącze należy zastosować?

Piotr Andrzejewski, Phoenix Contact: – Poza oczywiście odpowiednimi parametrami elektrycznymi, aplikacje stawiają różne ograniczenia. Czasem jest to gabaryt, innym razem konieczność zachowania kompatybilności z ewentualnymi akcesoriami podłączanymi zamiennie do urządzenia, wymagany kierunek wyprowadzenia przewodów, ekranowanie, aż po sposób montażu na PCB. Niektóre projekty wymagają np. złoconych styków, aby uzyskać jak najmniejszą rezystancję połączenia przy prądach rzędu mikroamperów. Srebrzenie sprawdza się idealnie w aplikacjach wysokoprądowych, dając również niską rezystancję oraz „poślizg”. Branża górnicza np. często wymaga dodatkowego zabezpieczenia wtyków poprzez zastosowanie kołnierzy śrubowych, aby w niebezpiecznym otoczeniu nie doszło do iskrzenia przy nieuprawnionym lub przypadkowym rozłączeniu. Przewidywana produkcja masowa także często determinuje dobór złącz – warto rozważyć takie, które pozwolą na oszczędności w procesie montażu. Oferty producentów są tak szerokie i tak często wprowadza się nowości, że projektanci mają małe szanse, aby wiedzieć, co na daną chwilę jest dostępne.

– Będziesz mówił o nowych trendach w branży – na przykład jakich?

– Podam tylko jeden przykład, aby nie zdradzać całości prezentacji. Coraz większą uwagę zwraca się na ograniczanie kosztów produkcji. W finalnym rachunku ekonomicznym okazuje się, że znikoma oszczędność na poziomie dobieranych materiałów nie popłaca. Pokażę, że warto wybrać alternatywne rozwiązanie, które mimo, że wydaje się bardziej kosztowne (choć często różnica jest naprawdę niewielka), to pozwala ułatwić i przyspieszyć produkcję, a także pozbyć się ryzyka błędów montażowych wymagających kosztownych poprawek. Trzeba także wspomnieć o uzyskanym znacznie lepszym finalnym produkcie, który dzięki wyższej jakości, jest bardziej niezawodny, łatwiejszy w instalacji czy późniejszej modernizacji. Niestety firmy, w których za dobór elementów odpowiada wyłącznie dział zakupów (kiedy liczy się tylko cena) skazują się z góry na unikanie takich rozwiązań, a takie podejście warto zmienić.

– Dla kogo przede wszystkim przeznaczony jest wykład?

– Zapraszam przede wszystkim osoby zajmujące się projektowaniem urządzeń elektronicznych. Znajdą tu kilka ciekawych sugestii czy parę nowinek rynkowych. W drugiej kolejności prezentacja może zainteresować właśnie wspomnianych wcześniej zakupowców, gdyż liczę, że pomoże to zauważyć nowe trendy i dzięki temu będą mogli wykazać się generowaniem znacznie większych oszczędności w firmie w której pracują, niż najprostsze cięcie kosztów poprzez stosowanie najtańszych z dostępnych komponentów. Osoby kończące studia także są mile widziane na mojej prezentacji – w końcu lada moment zapewne trafią do jakiejś solidnej firmy zajmującej się elektroniką i warto, żeby wiedzieli jakie są najnowsze nie tylko podzespoły ale także usługi oferowane przez producentów w tej branży. Łatwiej będzie im zabłysnąć u nowego pracodawcy, gdyż niektórzy z nich liczą na „powiew technicznej świeżości” zatrudniając młodych pracowników.

– Dziękuję za rozmowę!


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2