reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny |

Omron i Cisco Systems razem na rzecz bezpieczeństwa w aplikacjach IIoT

Firmy Omron i Cisco Systems ogłosiły, że połączą siły, aby zapewnić producentom możliwość korzystania z zalet technologii IIoT (przemysłowego internetu rzeczy) przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich przed jej wadami.

Technologie sieciowe i zabezpieczenia firmy Cisco zostaną zintegrowane z maszynami i programowalnymi sterownikami logicznymi (PLC) firmy Omron. Te ostatnie zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu niezawodności w ekstremalnych warunkach panujących w zakładach produkcyjnych. Współpraca ta pomoże producentom osiągnąć bezpieczne środowisko produkcyjne w inteligentnych zakładach udoskonalonych przez zastosowanie technologii IIoT – czytamy w komunikacie. Firmy Omron i Cisco wspólnie opracują bezpieczne środowisko, w którym sterowniki maszyn i sterowniki PLC będące podstawowymi komponentami automatyki zapewnią bezpieczne uwierzytelnianie w trzech wymienionych wcześniej dziedzinach: osób w zakładach produkcyjnych, urządzeń podłączonych do maszyn i linii produkcyjnych oraz wymiany danych.
  • Uwierzytelnianie użytkowników: Sterowniki oraz PLC firmy Omron umożliwią uwierzytelnianie użytkowników i przyznawanie uprawnień do bezpiecznego zdalnego dostępu (poprzez VPN) jedynie upoważnionym osobom, co ułatwia bezpieczne monitorowanie urządzeń i maszyn w zakładach produkcyjnych.
  • Uwierzytelnianie urządzeń: Sterowniki i PLC będą wykrywać połączenia urządzeń, blokować próby uzyskania dostępu za pośrednictwem niezatwierdzonych urządzeń oraz wysyłać ostrzeżenia w czasie rzeczywistym.
  • Uwierzytelnianie danych: Urządzenia firmy Omron będą również szyfrować dane dotyczące komunikacji, zapewniając w ten sposób bezpieczne przesyłanie danych. Będą także wykrywać i rejestrować przypadki nieautoryzowanego dostępu i zagrożenia bezpieczeństwa dzięki funkcjom monitorowania i wizualizacji szczegółów dotyczących danych wymienianych za pośrednictwem sieci.
W ciągu ostatnich kilku lat sieć IoT rozwijała się bardzo gwałtownie i obecnie wykazuje niewielkie oznaki spowolnienia. Według firmy Cisco oczekuje się, że liczba podłączonych urządzeń przekroczy w przyszłym roku 50 miliardów. Są to urządzenia codziennego użytku, takie jak regulowane oświetlenie i ogrzewanie w domu, a także komunikacja między maszynami (M2M) w fabryce.
Kluczowe kwestie dla producentów Trzy obszary zagrożeń bezpieczeństwa związane z użyciem technologii IIoT obejmują osoby uzyskujące dostęp do sprzętu i danych w zakładach produkcyjnych, urządzenia podłączone do maszyn i linii produkcyjnych oraz gromadzone i wymieniane dane. Każdy z tych obszarów stanowi wyzwanie w zakresie skutecznych procedur uwierzytelniania.
Jednak ten szybki wzrost liczby urządzeń lub punktów końcowych w przemysłowej komunikacji IoT(Industrial Internet of Things, IIoT) oznacza również większe ryzyko w zakresie bezpieczeństwa — zwłaszcza w odniesieniu do gromadzonych i przetwarzanych danych. Problem ten należy pilnie rozwiązać, aby technologie IoT i IIoT mogły rozwijać się bezpiecznie w przyszłości. CMSWire poinformował ostatnio, że jeśli uda się to osiągnąć, „upowszechnienie technologii będzie się prawdopodobnie odbywać w tempie wykładniczym, większa konsolidacja będzie zachęcać programistów do korzystania z zaawansowanych rozwiązań, a połączone aplikacje odblokują możliwości robotów wielozadaniowych, co znacznie zwiększy możliwości i funkcjonalność”. W rzeczywistości tak już się dzieje w niektórych obszarach. Producenci na całym świecie dokładają wszelkich starań, aby zwiększyć swoją globalną konkurencyjność i wartość korporacyjną, zwiększając swoje możliwości produkcyjne poprzez wykorzystanie technologii IIoT. Przemysł coraz lepiej radzi sobie z wyzwaniem, jakim jest zwiększenie inteligencji zakładów produkcyjnych dzięki aktywnemu wykorzystaniu technologii cyfrowych. Ryzyko w przemyśle produkcyjnym jest jednak znacznie większe niż w wielu innych sektorach. Fabryki muszą stawić czoła poważniejszym zagrożeniom niż kiedykolwiek wcześniej, czego dowodem są niedawne przypadki przerw w produkcji spowodowanych atakami typu ransomware lub działaniem szkodliwego oprogramowania. Jednocześnie zarówno klienci, jak i rynek, wymagają wyższej jakości oraz bezpieczeństwa, co przekłada się na coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące produktów spożywczych i farmaceutycznych, a także wymogi lepszej identyfikowalności zapewniającej jakość poszczególnych komponentów w branży części elektronicznych. W związku z tym producenci stają przed poważnymi wyzwaniami związanymi z ciągłym doskonaleniem technologii używanych do rozwiązywania tych problemów.
reklama
reklama
February 01 2023 23:01 V20.12.5-1