reklama
reklama
reklama
reklama
© volkswagen group Przemysł elektroniczny | 26 września 2019

Volkswagen rozpoczyna w Salzgitter produkcję akumulatorów do aut elektrycznych

Koncern motoryzacyjny otworzył pilotażową linię do produkcji akumulatorów w Center of Excellence w Salzgitter. Volskwagen zapowiada, że zamierza stać się jednym z wiodących producentów podzespołów do aut elektrycznych na świecie.

W Salzgitter w Dolnej Saksonii do przełomu lat 2023/24 roku ma powstać ponad 1000 miejsc pracy – 300 w centrum rozwojowym Volkswagena, w którym znajduje się linia pilotażowa i 700 w spółce Volkswagena z firmą Northvolt powołanej do budowy i prowadzenia fabryki akumulatorów. W tym samym czasie w działalność związaną z tą technologią koncern Volkswagen zainwestuje ponad miliard euro.
W Salzgitter, w tzw. Center of Excellence (CoE), uruchomiono linię pilotażową do krótkoseryjnej produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. 300 specjalistów opracowuje, testuje i nadzoruje tam innowacyjne sposoby produkcji akumulatorów litowo-jonowych. W pierwszym etapie Volkswagen zainwestował ponad 100 mln EUR w gromadzenie własnego know-how w zakresie rozwoju i produkcji akumulatorów. Do tego należy doliczyć 900 mln EUR, które Volkswagen przeznaczy na przedsięwzięcia w dziedzinie technologii akumulatorowych prowadzone wspólnie ze szwedzką firmą Northvolt zajmującą się produkcją tych podzespołów. W 2020 roku w Salzgitter ruszy budowa fabryki akumulatorów o łącznej mocy 16 gigawatogodzin. Początek produkcji przewidziano na przełom lat 2023/2024. W tym celu Volkswagen zawiązał niedawno z firmą Northvolt spółkę joint-venture, w której firmy te objęły po 50 procent udziałów. W tym samodzielnym przedsiębiorstwie ma powstać 700 miejsc pracy. - Połączenie rozwoju, testów i pilotażowej produkcji akumulatorów w Salzgitter to kolejny ważny krok w ramach szerokiej ofensywy koncernu Volkswagen w dziedzinie aut elektrycznych – powiedział członek zarządu Grupy Volkswagen ds. zaopatrzenia, dr Stefan Sommer. - Dzięki skupieniu tych kompetencji w jednym miejscu możemy samodzielnie prowadzić prace rozwojowe w dziedzinie akumulatorów jako kluczowego komponentu elektryfikacji, możemy opracowywać nowe standardy i szybko wprowadzać je do seryjnej produkcji. Koncern Volkswagen stworzył w ramach działu komponentów nowy obszar działalności poświęcony akumulatorom. W porozumieniu z firmami dostarczającymi podzespoły, akumulatory mają być w nim doskonalone pod kątem ich przyszłego zastosowania w samochodach elektrycznych koncernu. Prace dotyczą zarówno zwiększenia pojemności akumulatorów po to, by zapewnić autom większy zasięg, jak i zmniejszenia w nich ilości rzadkich surowców, optymalizacji wszelkich procesów pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju, aż po recykling akumulatorów. - Już dzisiaj opracowujemy i produkujemy urządzenia elektroniczne, akumulatory, silniki elektryczne i systemy ładowania oraz tworzymy technologie recyklingu – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu koncernu Volkswagen ds. komponentów. - Tworząc w ramach koncernowego działu komponentów nowy obszar poświęcony akumulatorom do aut elektrycznych pokazujemy, że zamierzamy stać się jednym z wiodących producentów podzespołów do aut elektrycznych na świecie – podkreśla Schmall. W Salzgitter powstaje także pilotażowa linia do recyklingu akumulatorów, która ma zostać uruchomiona w 2020 roku.
reklama
reklama
November 29 2021 22:48 V19.2.0-1