reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny |

QNA Technology rozpoczyna podbój globalnych rynków

Stany Zjednoczone, Japonia oraz Ghana to kraje, w których polska firma technologiczna zaprezentuje swoje przełomowe rozwiązania oparte na półprzewodnikowych kropkach kwantowych.

QNA Technology poinformowało wczoraj o podpisaniu umowy, która przewiduje promocję firmy na arenie międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój prowadzonego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Kropki kwantowe mogą absorbować światło i zamieniać je w prąd (fotowoltaika), ale potrafią też zamieniać prąd na emitowane światło (diody, wyświetlacze). Są także w stanie zamieniać jeden kolor promieniowania na inny (konwertery promieniowania).
Wrocławska spółka QNA Technology powstała w grudniu 2016 roku. Jej założycielami i liderami są dr hab. inż. Artur Podhorodecki oraz dr inż. Mateusz Bański. Firma rozwija technologię koloidalnych półprzewodnikowych kropek kwantowych, czyli nanostruktur, które – jak podkreśla firma – mają wszelki potencjał, by zrewolucjonizować szereg sektorów rynkowych, takich jak produkcja wyświetlaczy czy fotowoltaika. Firma oferuje zarówno kropki (QNA.dots), jak i bazujące na kropkach kwantowych tusze (QNA.ink). Czym właściwie są kropki kwantowe? To nanokryształy wykonane z materiałów półprzewodnikowych. Właśnie rozmiar, w granicach 2-10 nm, ma olbrzymie znaczenie w przypadku kropek kwantowych, bo w zależności od niego, absorbują/emitują światło o różnej barwie: im mniejszy nanokryształ, tym kolor emitowanego światła przesunięty jest w kierunku barwy niebieskiej, a im większy – w stronę czerwonej. Produkcja kropek kwantowych nie jest prostą sprawą. - Synteza wysokiej jakości koloidalnych kropek kwantowych pozostaje dla wielu firm dużym wyzwaniem ze względu na problemy związane z trudnością uzyskania powtarzalności, skalowalności i stabilności przy zachowaniu wysokiej wydajności emisji – zwraca uwagę QNA Technology. Firma podkreśla jednak, że stworzyła powtarzalny, skalowalny i efektywny finansowo proces produkcji koloidalnych półprzewodnikowych kropek kwantowych. Wiosną tego roku QNA Technology pozyskało inwestorów, zdobywając środki na rozwój portfolio produktowego. Firma działa na rynku, którego globalna wartość w 2021 roku ma przekroczyć 10 mld USD.
March 29 2023 21:41 V20.13.15-2
reklama
reklama