reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Grupa Kapitałowa PGE zacieśnia współpracę ze Scanway

Do tej pory star-tup z Wrocławia sprawdził już laserowo stan turbin wiatrowych należących do spółki PGE Energia Odnawialna, a w planach ma monitorowanie składu węgla w kopalniach z użyciem technologii stosowanej przez NASA na Marsie.

Współpraca Scanway z PGE trwa od początku 2018 roku, kiedy to PGE Ventures, fundusz powołany w ramach Grupy Kapitałowej PGE, którego celem jest inwestowanie w start-upy, zwrócił uwagę na potencjał wrocławskiej firmy.
Wrocławianie są już po pierwszych wdrożeniach realizowanych na rzecz Grupy Kapitałowej PGE. Scanway zbudował dla PGE Energia Odnawialna, jednej ze spółek Grupy, specjalne urządzenie, które pozwoliło na monitorowanie eksploatacji turbin wiatrowych. - Poddawane regularnym obciążeniom zmiennego wiatru turbiny ulegają degradacji, a ich stan był dotychczas kontrolowany albo przez pracowników farm wiatrowych albo za pomocą dronów. My opracowaliśmy metodę znacznie szybszą i efektywniejszą – mówi Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway. Wrocławianie stworzyli specjalny skaner laserowy, który pozwala na sprawdzenie stanu turbin z odległości nawet ponad stu metrów – z dokładnością do 1 milimetra. Dzięki temu, zauważone zostaną nawet najmniejsze zadrapania czy ubytki powierzchni na łopatach urządzenia. - Wdrożenia dokonaliśmy na jednej z większych farm wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna. Obecnie trwają rozmowy nad wdrożeniem rozbudowanej wersji skanera Scanway oraz bardziej zaawansowanego systemu nadzoru monitoringu turbin w większej skali – dodaje Jędrzej Kowalewski. Scanway pracuje także nad możliwością laserowej inspekcji składu pierwiastkowego węgla. Z takiego rozwiązania korzysta już amerykańska agencja kosmiczna NASA m.in. podczas wypraw na Marsa. Scanway chciałby wykorzystać kosmiczną technologię w kopalniach należących do PGE. Dzięki temu, dokładny skład pierwiastkowy węgla moglibyśmy określić bez transportowania go do laboratorium. To z kolei umożliwiłoby użycie odpowiedniej instalacji i ograniczenie zanieczyszczeń, kiedy węgiel trafi już do kotła w elektrowni. - Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i liczymy, że wkrótce będziemy mogli nawiązać współpracę również w tym obszarze – mówi prezes Scanway. Scanway wspierany jest także przez regionalnego inwestora – Dolnośląski Fundusz Rozwoju, czyli spółkę w całości należącą do samorządu województwa dolnośląskiego, której celem jest zbudowanie w regionie trwałego, wieloletniego systemu finansowania MŚP. Scanway to wrocławski start-up wywodzący się z branży kosmicznej. Jego twórcy wysłali już w kosmos specjalną wiertarkę, a teraz pracują nad dofinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektem satelity do obserwacji Ziemi. Jednocześnie Scanway rozwija szereg najnowocześniejszych rozwiązań z branży laserowej i optycznej, które mają zastosowanie również w przemyśle. Źródło: PGE Ventures

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2