reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© dana rothstein dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 15 maja 2019

Sopem realizuje projekt unijny o wartości blisko 5,5 mln PLN

Firma Sopem Sp. z o.o., w ramach projektu unijnego, opracuje innowacyjne komponenty napędów. Nowo powstałe rozwiązania mają zapewnić spółce istotną przewagę konkurencyjną w segmencie żaluzji zewnętrznych.

Projekt pod nazwą: „Opracowanie innowacyjnych komponentów napędów (w tym napędu zasilanego energią solarną) wykorzystywanych w żaluzjach zewnętrznych („EVB”)” jest wart 5 444 518,16, natomiast kwota dofinansowania wynosi 2 807 739,65 PLN. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku. Jak informuje spółka w opisie projektu, w ramach przedsięwzięcia zaplanowano zarówno badania przemysłowe, jak i prace rozwojowe z zakresu m.in. elektroniki, trybologii czy mechaniki, które zostaną podzielone na cztery etapy:
  1. badania przemysłowe w zakresie technologii cichego hamulca,
  2. badania przemysłowe w zakresie brzeszczotowego (BL) silnika do napędu EVB oraz nowego układu elektronicznego,
  3. prace rozwojowe ukierunkowane na opracowanie obudowy silnika z tworzywa sztucznego spełniającej wymagane parametry wytrzymałościowe, testy wytrzymałościowe silnika BL oraz integracja tych elementów,
  4. prace rozwojowe w zakresie silnika BLDC 12 V, dostosowania modułu solarnego oraz integracji i walidacji pozostałych komponentów i funkcjonalności opracowanych w projekcie (m.in. cichy hamulec, układ elektroniczny, funkcja wykrywania przeszkód).
Projekt firmy Sopem został wybrany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania w ramach konkursu 2/1.1.1/2018 „Szybka ścieżka” dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów. Siedziba Sopem znajduje się w Niepołomicach, jest to zaplecze produkcyjne, logistyczne i badawczo-rozwojowe Grupy Somfy, dostarczającej napędy i sterowniki do bram, rolet i żaluzji w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Somfy powstało w 1969 roku w Cluses, we Francji, początkowo firma zajmowała się produkcją urządzeń mechaniki precyzyjnej – części do produkcji zegarków. Obecnie działalność Somfy na całym świecie obejmuje 53 spółki zależne,19 oddziałów i 23 agencje obecne na każdym z kontynentów. Somfy posiada 8 fabryk produkcyjnych na świecie.
reklama
February 12 2021 10:46 V18.15.24-1